3/2024

Obraťte vše naruby a máte nové ZEVO

| autor: Martina Jandusova0

evecont_foto.jpg
zdroj: EVECO Brno

V Česku je stavba zařízení na energetické využívání odpadů (ZEVO) takřka sisyfovským úkolem.„Objevili jsme ale způsob, jak takové zařízení postavit rychleji, než za deset let,“ uvedl Jan Krišpín, ředitel společnosti EVECO Brno, který představil téma mikrospaloven na konferenci Dny teplárenství a energetiky 2020.

Brněnská společnost EVECO Brno ve spolupráci s C-Energy Planá vyvinula a uvedla do provozu modulární kontejnerové zařízení pro termické zpracování a energetické využití odpadu – mikroZEVO EVECONT. Jan Krišpín ve své přednášce přiblížil, jakým způsobem je možné celý proces výstavby ZEVO urychlit a vysvětlil princip funkce ekonomiky takového provozu.

Odpady a jejich limity

V případě energetického využívání odpadu převládá ve společnosti jednotný názor: „Nechceme pálit černé popelnice. Chceme třídit. Spalování odporuje jakékoli recyklaci.“ Celou řadu odpadů nejsme ale vůbec schopni rozlišit, a proto se jimi nikdo nezabývá. Realitou je, že takový odpad končí na skládkách. „Limity třídění nalézáme už na vstupu,“ říká Krišpín. Například u nového vozidla se nevyhnete pohledu na velké množství plastových prvků, jejichž podíl se stále zvyšuje. „Uvidíte kompozitní materiály, v kufru můžete najít kombinaci skelného vlákna, textilie a plastu. A co s tím dělat, když to recyklovat nejde?“ ptá se Jan Krišpín.

Ani na výstupu není situace o mnoho lepší. Asi 30 až 50 % odpadů je možné skutečně zrecyklovat. Nejčastěji se jedná o PET lahve nebo silné fólie. Jenomže tu ještě máme průmyslové odpady a výměty z třídicích linek, tedy zbytkové odpady, se kterými je také třeba nějak naložit. Zároveň nás limituje schopnost recyklace, protože i materiály mají svá omezení. Odpad je schopen projít pouze několika fázemi, během kterých je možné jej ještě nějakým způsobem smysluplně využít.

Papír je krásným příkladem. Na začátku z čisté celulózy vyrobíte papír, zrecyklujete ho ku příkladu na tašku nebo na recyklovaný papír. Poté ho použijete znovu na karton na vajíčka, jenomže v ten okamžik už nemá celulóza žádné pojivo, takže si jen znečišťujete výrobnu papíru na vstupu a znehodnocujete celý provoz,“ vysvětluje Krišpín. Je proto na zvážení každého, zda mu takto limitovaná recyklace ještě smysl dává, či nikoli. „To je ale jen jeden pohled, a to pohled odpadového hospodáře. Jakožto procesní inženýři jsme se na celou věc dívali komplexněji tedy i optikou energetika,“ říká Krišpín.

Uhlí versus odpady

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj