3/2024

Novinka zafungovala: indikativní cena plynu pro 2. čtvrtletí 2017

| autor: Tisková zpráva ERÚ0

Novinka zafungovala: indikativní cena plynu pro 2. čtvrtletí 2017

Indikativní cena je jednoduchým ukazatelem, díky němuž spotřebitelé na první pohled zjistí, zda za plyn u svého obchodníka nepřeplácejí. Indikativní ceny plynu zveřejňuje ERÚ od srpna roku 2016, a to čtvrtletně na webových stránkách ERÚ.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené na tři skupiny podle charakteru odběru – Vaření, Ohřev vody a Otop. Ukazatel odráží cenu plynu na burze a marži obchodníka. (Marže není jen zisk, ale zahrnuje i náklady obchodníka, vč. poplatků.)

Pokud spotřebitelé porovnají indikativní cenu s cenou obchodníka (na faktuře a v ceníku má položka např. název „platba za ostatní služby dodávky“), mohou zjistit rozdíl a potenciální úsporu. Jedná se pouze o neregulovanou část ceny (viz příloha).

„Tento ukazatel dobře zafungoval ve chvíli, kdy velkoobchodní ceny plynu klesaly a většina dodavatelů to zohledňovala ve svých sazebnících buď velmi pomalu, nebo vůbec. Po zveřejnění indikativní ceny byl vidět značný posun, a to i přesto, že pro obchodníky je indikativní cena nezávazná. Indikativní cena je určitým ukazatelem pro spotřebitele, aby si mohli vyjednat lepší cenové podmínky dodávky plynu a tím snížili své náklady na tuto komoditu,“ sdělila dále Alena Vitásková.

Zavedení indikativní ceny bylo reakcí na vysoké ceny plynu u některých obchodníků, na které poukazovala mimo jiné i česká média. ERÚ nemá zákonné zmocnění pro to, aby reguloval cenu komodity. Česká republika (ČR) totiž v minulosti přistoupila ke kompletní liberalizaci trhu s elektřinou a plynem, cenu obchodníka tak ERÚ nemůže nijak korigovat.

Na základě zkušeností s liberalizovaným trhem by ERÚ jako nástroj pro ochranu spotřebitele uvítal možnost krátkodobých dočasných opatření ve formě plošné regulace koncových cen spotřebitelů například pro případ tržních anomálií, které by vedly k poškození spotřebitelů. Evropská komise však v rámci tzv. Zimního balíčku, který navrhuje legislativní změny pro oblast evropské energetiky, chce jakoukoliv možnost regulace koncových cen absolutně zakázat.

ERÚ má k této úpravě Zimního balíčku zásadní výhrady, které uplatnil. Za potřebné považuje ERÚ upozornit na průzkum spotřebitelské organizace dTest zveřejněný v průběhu února, který porovnával ceny plynu s okolními zeměmi. ERÚ je na relevantnost tohoto průzkumu často dotazován.

Uvedený průzkum bohužel zahrnoval výrazné nepřesnosti v ukázkových případech Německa a Slovenska a bohužel také ne zcela korektní metodiku – 2 zohledněny byly například speciální krátkodobé nabídky a jim podobné produkty, které však nejsou spotřebitelům dostupné v širší míře.

Výsledkem toho je vyšší nepoměr v cenách plynu, který z průzkumu vychází, než tomu je ve skutečnosti. Ačkoliv si aktivit spotřebitelských organizací ERÚ velice cení, výsledky tohoto konkrétního šetření je nutné brát s jistou rezervou.

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj