3/2024

Kultura je na neplýtvání materiálem připravena. Legislativa ji dohání

| zdroj: Reuse federace0

pexels-prismattco-2372978
zdroj: pexels

„Česká legislativa a právní rámec není úplně připraven na to, jak nakládat s věcmi, které mají být součástí cirkulární ekonomiky,“uvedl ve své úvodní řeči na konferenci: Předcházení vzniku odpadu v kulturních institucích náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Jiří Pospíšil. Tato slova dobře shrnula problematiku, kterou za finančního přispění Ministerstva životního prostředí řešila České federace nábytkových bank a reuse center a organizace art re use v rámci společného projektu.

Roční realizace projektu byla rozdělen do několika etap. První řešila mapování příkladů dobré praxe v České republice i v Evropě. „Zahraniční praxe ukazuje, že zde je téma už plně zakotveno a nikdo moc neřeší legislativní rámec, kontrolu a procesy. Sleduje se jen, zda se věci využívají opravdu na nekomerční účely a jinak je zásadní, že se věci nevyhodí,“ sděluje Kateřina Matějíčková, projektová manažerka České federace nábytkových banka a reuse center a dodává: „Například divadelní scéna je v Evropě v tématu udržitelnosti hodně dppředu a být jako organizace podepsán pod iniciativou Theatre Green Book je prestižní záležitost.“ Pozitivní je, že už i v České republice máme příklady dobré praxe, v jejíž čele stojí např. aktivity Národního divadla, mimo jiné signatáři zmíněné iniciativy, nebo právě praxe art re use.

Další etapou byl sběr dat od samotných kulturních institucí. „To, že se podařilo získat odpovědi na velmi detailní dotazník od více než tří desítek subjektů napříč spektrem kulturních a vzdělávacích organizací považuji za skvělý výsledek a hodně nám to pomohlo v získání přehledu o jejich možnostech, potřebách a trendech,“ popsala Lucie Nováčková, realizátorka projektu z organizace art re use. Výstupy z dotazníkového šetření pak sloužily jako jeden z podkladů pro právní analýzu problematiky předcházení vzniku odpadu nejen v příspěvkových organizací od prestižní advokátní kanceláře Havel&Partners, která se i díky zajímavosti tohoto tématu věnovala spolupráci pro bono.

V závěrečné, čtvrté etapě, došlo na prezentaci výše uvedených výstupů a výsledků projektu, a to hned ve třech městech a na třech platformách. V říjnu proběhla prezentace v Českých Budějovicích, kde se diskuse o udržitelnosti kultury stáčí zejména směrem probíhajícím přípravám na realizace kulturních akcí v rámci České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. Kulatý stůl v Ostravě na půdě městské galerie Plato ukázal motivaci místních zastupitelů a kulturních aktérů k zavedení výsledků projektu do praxe místních organizací. Vyvrcholením aktivit pak byla listopadová konference v sále zastupitelstva MČ Prahy 3, kde se sešlo přes dvě desítky zástupců z řad politiků, ministerských úředníků a zástupců kulturních institucí, kteří společně diskutovali nad úvodními prezentacemi a tématikou jako takovou.

„Z konference i následné debaty existuje videozáznam, ke shlédnutí zde, a na stránkách projektu Předcházení vzniku odpadu z kulturních institucí postupně publikujeme i všechny ostatní výstupy,“ uvedl Jan Vincenec, spoluzakladatel art re use a uzavírá: „Za tři roky činnosti jsme již zachránili a na novou tvorbu předali 116 tun materiálu a se specifickým tématem recyklace materiálu z kulturních institucí státu se potýkáme už od počátku. Vznikající Manuál, Brožura, ale hlavně obrovský zájem o projekt z oblasti kulturních aktérů doufám celý proces zefektivní a otevře do budoucna i zcela nové možnosti předcházení vzniku odpadu v kulturním provozu obecně.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj