2/2025

Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za únor 2025

| zdroj: MPO0

worker-5736096_640
zdroj: pixabay

„Průmyslová produkce v únoru po čtyřech měsících meziročně vzrostla. Značný propad zaznamenala výroba usní a souvisejících výrobků, a také výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a tisk a rozmnožování nahraných nosičů.

Naopak růst byl nejvýznamnější v odvětví výroby nábytku. Nepříznivou zprávou je, že tržby z průmyslové činnosti klesly, stejně jako hodnota nových průmyslových zakázek. Nadále na domácí průmysl působí negativně nepříznivý vývoj v Německu. Index nákupních manažerů výroby zaznamenal opět nárůst, ale i tak přetrvává negativní vnímání.“ uvedl vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický.

Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla, a to o 1,5 %, když zpracovatelský průmysl, oproti minulému měsíci stagnoval. Těžba a dobývání klesly o 4,6 % a odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu zaznamenalo růst o 17,5 %, a to díky nízké srovnávací základně z února 2024.

Meziměsíčně objem produkce vzrostl o 1,7 %. Dařilo se jak zpracovatelskému průmyslu, tak výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Naopak odvětví těžby a dobývání kleslo.

Zpracovatelský průmysl meziročně stagnoval. Pokles vykázalo 9 z 22 odvětví, což je ve srovnání s minulým měsícem o trochu lepší výsledek. Významně, tj. dvouciferně, klesla čtyři odvětví, a to konkrétně výroby usní a souvisejících výrobků, výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a tisk a rozmnožování nahraných nosičů. Nejvýraznější růst naopak vykázala odvětví výroby nábytku, opravy a instalace strojů a zařízení a výroba potravinářských výrobků, ale ani jedno nerostlo dvouciferně.

Hodnota nových průmyslových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vykázala meziroční pokles o 1,3 %. Zakázky ze zahraničí klesly o 0,3 %, tuzemské zakázky dokonce o 3,1 %.

Tržby v nominálním vyjádření meziročně klesly o 0,4 %, když tržby z tuzemska klesly o 4,0 % a tržby z přímého vývozu vzrostly o 2,6 %. Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně klesly o 0,1 %, což bylo poprvé po 12 měsících v řadě.

Průmyslová výroba v Německu v lednu 2025 opět zaznamenala propad, i když ne už tak významný jako v minulých měsících, a to o 1,8 %. Výhled pro Německou ekonomiku je tak stále pesimistický, což se negativně promítá také do domácí ekonomiky.

Český zpracovatelský sektor se držel i v březnu v útlumu pod prahem růstu, ale jen mírně. Index nákupních manažerů (PMI podle S&P Global) se zvýšil z únorových 47,7 bodu na březnových 48,3 bodu a jednalo se o nejvyšší údaj od června 2022. I když se jedná o pozitivní zprávu, tak negativní trend v českém zpracovatelském sektoru přetrvává již skoro tři roky. Produkce znovu poklesla a tento vývoj trvá bezmála tři roky. Tempo poklesu nových zakázek již čtvrtý měsíc zpomaluje a jedná se o nejslabší od března 2022. Poptávka vykazovala známky oživení, stejně jako nové exportní zakázky. Inflace zesílila a ceny vstupů rostly nerychlejším tempem podruhé za více jak dva roky a výrobci byli donuceni zvýšit prodejní ceny, a to poprvé od září 2024. Znovu došlo ke snížení počtu zaměstnanců. Omezovaly se výdaje, a to se projevilo ve snížení nákupů a zásob. Důvěra ohledně budoucího výhledu byla nejvyšší za poslední rok.

Bariéru růstu firem nadále představují nedostatečná poptávka i nedostatek zaměstnanců.

Společně s údaji za průmysl zveřejnil Český statistický úřad údaje za stavebnictví, k nimž vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický uvedl: „V únoru stavební produkce znovu vzrostla, a to již čtvrtý měsíc v řadě. Přispělo k tomu jak inženýrské, tak i pozemní stavitelství. Pozitivní zprávou je, že výhled odvětví se oproti předchozímu měsíci zvýšil.“

Stavební produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,9 %, jelikož produkce v inženýrském stavitelství zaznamenala nárůst o 1,3 % a pozemní stavitelství o 0,7 %.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 40,1 % na 2 607, zatímco počet dokončených bytů klesl o 49,5 % na 1 683.

Stavební úřady vydaly meziročně o 25,5 % méně stavebních povolení a jejich orientační hodnota vzrostla o 30,2 % na 45,6 mld. Kč.

Saldo indexu důvěry ve stavebnictví se v březnu 2025 meziměsíčně zvýšilo na hodnotu ‑3,0. Ve srovnání s předchozím měsícem se negativní hodnocení současné poptávky po stavebních pracích prakticky nezměnilo. Meziměsíčně se naopak mírně zvýšilo očekávání vývoje růstu stávajícího počtu zaměstnanců v příštích třech měsících. Významně vzrostl počet firem, které očekávají růst cen stavebních prací v období příštích tří měsíců. Důvěra ve stavebnictví je meziročně vyšší.

Bariérami růstu ve stavebnictví jsou nadále nedostatek zaměstnanců, nedostatečná poptávka a nedostatek materiálu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva