3/2024

Jaký výkon kotle zvolit?

| autor: Martin Rojko7

Jaký výkon kotle zvolit?

Pro výběr kotle a jeho optimální fungování je důležité předem určit potřebný výkon. Poradíme jak.

Výkon kotle patří k základním parametrům, které je třeba zvažovat při koupi nového tepelného zdroje. V následujících řádcích najdete podrobnější informace o tom, proč je výkon plynového, elektrického kotle nebo kotle na dřevo, či na jiné tuhé palivo důležitý pro optimální provoz zařízení.

Dozvíte se, co je to modulace výkonu kotle, proč je důležitá, jak vypočítat výkon kotle a jaké způsoby výpočtu výkonu kotle existují a co k tomu potřebujete znát.

Na základě toho se pak můžete lépe rozhodnout, jaký kotel do rodinného domu, bytovky, kancelářské budovy či obchodu je nejlepší. Tento výběr byste však měli za každých okolností prodiskutovat s odborníky.

Co je modulace výkonu kotle a proč je důležitá

Výkon kotle na vytápění je jednou z nejdůležitějších vlastností topného zařízení. Výkon kotle závisí především na tom, jaké množství tepla je třeba dodat do daného prostoru (bytu, domu, kanceláře, obchodu, či jiného typu prostoru), aby byla vytvořena tepelná pohoda pro obyvatele, nájemce, zákazníky.

Kotel funguje na vyšším výkonu při nízké venkovní teplotě. Naopak při vyšších teplotách je potřebný mnohem menší výkon.

Ovládání výkonu kotle zajišťuje takzvaná výkonová modulace. Modulaci lze zjednodušeně přirovnat k regulaci plamene klasického plynového sporáku.

Když potřebujeme, aby se voda v hrnci zahřála rychle a na vysokou teplotu, tak nastavíme co největší plamen. Naopak, pokud potřebujeme ohřát vodu v hrnci pomalu na nižší teplotu a udržovat ji, tak nastavíme malý plamen.

Kotel mění svůj výkon automaticky podle monitorovaných a vyhodnocovaných vstupních parametrů. Podle nich pak nastavuje optimální výkon na provoz.

Široká lineární modulace výkonu kotle umožňuje rovnoměrné vytápění prostoru bez zbytečného cyklování kotle. Cyklování kotle představuje vlastně časté vypínání a zapínání, což přináší zvýšené opotřebovávání jednotlivých částí kotle a nehospodárný provoz.

Každý kvalitní kotel je vyroben způsobem, aby dokázal plynule regulovat svůj výkon v co největším rozsahu. Například od 10% nominálního výkonu až po samotný nominální výkon.

Pro velkou část topného období (zhruba až tři čtvrtiny sezóny) pro topení v domech stačí 15 až 50% nominálního výkonu kotle.

Největším přínosem moderních kotlů je schopnost pracovat s maximální účinností bez potřeby cyklování, to znamená jen modulací výkonu i v případě nejběžnějších venkovních teplot v rozmezí 5 - 15 ° C.

Jak vypočítat výkon plynového, elektrického kotle nebo kotle na tuhá paliva?

Pokud jste se rozhodli koupit nový kotel, měli byste si nejprve ujasnit, co vlastně od vašeho topného zařízení očekáváte a jak velkou částku jste ochotni investovat do koupě.

Důležitým faktorem je i použité palivo a velikost objektu nebo místností, které chcete prostřednictvím kotle vytápět. Od těchto vlastností totiž závisí maximální výkon kotle, který je třeba vypočítat ještě před samotnou koupí.

Správný výkon je nutné vždy vybrat na základě projektového výpočtu, kde jsou určeny tepelné ztráty budovy. Správné naprojektovaný kotel zajistí dostatek tepla i v chladných i přechodných obdobích v roce a dovoluje snížit výkon na optimální hodnotu.

Pokud takový výpočet nemáte, pro orientaci vám mohou pomoci tabulky na předběžný výběr kotle.

Orientační výkon kotle, potřebný k vytopení prostor, si můžete vypočítat i sami. Následně zúžit výběr na zařízení splňující kritéria a na závěr se rozhodnout pro konkrétní kotel.

Samozřejmě jde pouze o orientační výpočet výkonu kotle a doporučujeme konzultovat tuto problematiku s odborníky. Stejně tak je třeba se při výběru konkrétního kotle poradit s projektantem budovy nebo topného systému.

K tomu, abychom mohli alespoň orientačně určit požadovaný výkon kotle, musíme znát několik důležitých údajů. Hlavně obytnou plochu domu, celkový součet objemu vytápěných místností, věk budovy.

Případné zateplení a určení, zda instalovaný topný systém je novější nebo starší. Jednou z možností, jak vypočítat orientační výkon kotle, je na základě následující tabulky:

Obytná plocha Nová budova s dobrou izolací a moderním topným systémem Budova z 80.- 90. let s dobrým zateplením a moder. top. systémem Nezateplená budova z 80.- 90. let a starším top. systémem Nezateplená budova z 80. let s moderním top. systémem Budova ze 70. let s dobrým zateplením a starším top. systémem Budova ze 70. let a starší, nezateplená, se starým top. systémem Do 60 m2 4 kW 5 kW 8 kW 7 kW 6 kW 9 kW 70 m2 5 kW 6 kW 9 kW 8 kW 7 kW 11 kW 80 m2 6 kW 7 kW 10 kW 9 kW 8 kW 12 kW 90 m2 6 kW 8 kW 12 kW 10 kW 9 kW 14 kW 100 m2 7 kW 9 kW 13 kW 11 kW 10 kW 15 kW 120 m2 8 kW 10 kW 16 kW 13 kW 12 kW 18 kW 140 m2 10 kW 12 kW 18 kW 15 kW 14 kW 21 kW 160 m2 11 kW 14 kW 21 kW 18 kW 16 kW 24 kW 180 m2 13 kW 15 kW 23 kW 20 kW 18 kW 27 kW

Zdroj: https://www.2kenergy.cz/novinky/jak-spocitat-vykon-kotle-34.html

Potřebný výkon kotle na metr krychlový vytápěného prostoru

Někdy se uvádí, že na jeden metr čtvereční je potřebný výkon zhruba 70 až 80 Wattů tepelného výkonu (35 - 40 Wattů na metr krychlový) při vyšší budově s moderní instalací vytápění.

Při starších domech bez tepelné izolace a tedy většími tepelnými ztrátami domu a s tradiční instalací vytápění se jedná o hodnotu přibližně 150 až 160 Wattů na metr čtvereční (70 - 80 Wattů na m3).

Nutno podotknout, že tyto hodnoty jsou pouze orientační a neberou v úvahu možné rezervy a specifické podmínky odlišné pro každý objekt. Tedy například kolik členů domácnosti žije v domě, od čehož následně závisí potřeba vytápění jednotlivých místností nebo požadavky na množství teplé vody.

Určení výkonu kotle podle plochy a celkového objemu vytápěného prostoru

Obytná plocha prostoru Objem prostoru Orientační výkon kotle 112 m2 300 m3 9 kW 187 m2 500 m3 15 kW 250 m2 666 m3 20 kW 300 m2 800 m3 24 kW 375 m2 1 000 m3 30 kW 537 m2 1 433 m3 43 kW 750 m2 2 000 m3 60 kW


Orientační potřebný výkon zdroje tepla i roční spotřeby zemního plynu v závislosti na ploše vytápění, kvalitě domu a dalších faktorech, si můžete sami vypočítat i na stránce SPP.

Výběr výkonu kotle záleží i od tepelné ztráty domu

Pokud má vybraný kotel na vytápění plnit roli zabezpečení optimální tepelné pohody a zároveň fungovat při co nejmenších provozních nákladech, je důležité znát i tepelnou ztrátu domu nebo budovy.

Tepelná ztráta je uvedeno v projektu vytápění a představuje hraniční parametr, platný pouze při nejnižších venkovních teplotách.

V českých podmínkách je to v době, kdy teplota vzduchu klesne pod zhruba -12 nebo -15 ° C. Takové období však trvá obvykle maximálně pár týdnů. Běžně se teploty v zimní sezóně pohybují okolo nuly.

V takových případech tedy postačuje výkon kotle menší než 25% tepelné ztráty domu nebo budovy. Při současných novostavbách tato okamžitá tepelná ztráta znamená pohyb okolo 2 až 4 kW.

Právě z tohoto důvodu je důležité při koupi vybrat kotel s takovými parametry, aby dokázal optimálně fungovat a zajistit tepelný komfort i při teplotách kolem 0 ° C.

Pokud totiž kotel funguje nesprávně a mimo určený rozsah, dochází k již zmíněnému cyklování. Standardní kotle se startovacím výkonem 6 - 8 kW absolvují takovýchto cyklů okolo 40 000 ročně.

Nesprávné fungování kotle vyúsťuje do nadměrné spotřeby paliva, zkracování životnosti kotle a k narušení tepelného komfortu v budově.

Komentáře

  1. Topení v domě není zanedbatelnou investicí. Osvědčilo se mi, zejména u starších staveb, zjistit detailní složení konstrukcí (zdi, podlahy, stropy), pak SPOČÍTAT tepelné ztráty pro každou místnost (resp. pro každou jednotlivou stěnu místnosti) dle kalkulačky tepelných ztrát na TZB-info (https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210). Pak podle toho, jaký typ topení majitel preferuje, navrhnout radiátory. Z typu topení (kondenzační kotel, tuhá paliva, ...) vychází tepelný spád a každý radiátor má tabulku výkonů při různých tepelných spádech. Výkon radiátorů je potřeba mírně naddimenzovat nad potřeby místností. Výkon kotle pak musí pokrýt celkové ztráty objektu a zároveň být nižší, než výkon radiátorů, aby se nestalo, že radiátory neuchladí plně naložený kotel. Kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním je každopádně vhodné doplnit o zásobník nahřáté vody, 50 litrů na 1 kW kotle. U regulovaných plynových kotlů a automatických kotlů na peletky nebo uhlí je to zbytečnost. Výpočet dá sice nějakou práci, ale nevyplatí se podcenit. Většině řemeslníků se počítat nechce a tak používají výše uvedené tabulky. Ty samy o sobě nejsou úplně špatně, potíž je vybrat jen tak od oka v konkrétním domě správný sloupec a řádek. Někdo si spočítá obytnou plochu, ale teplo chce mít i v dílně, případně má majitel iluzorní představu o kvalitě konstrukcí, zejména co se týče prostupu tepla u podlah a stropů. Poměrně nový dům se může tepelně chovat jako velmi starý a naopak. Vycházet jen ze stáří domu je nedostatečné, o kvalitě konstrukcí to vypovídá jen velmi málo a nekončí to dobře. Investice do topení pak nepřinese kýžený efekt a v nejhorším případě se jde dělat další "pokus" - znovu bourat, prodává se zánovní kotel pod cenou a kupuje jiný...

  2. Dobry den mam dotaz kolik potrebuji na ustredni topeni kotel na tuha paliva kw kdys mam 390m3

  3. Dobry den kolik potrebuji kw kotel na tuha paliva kdys mam 390m3

  4. Dobrý den, potřeboval bych poradit jaký kotel v kW pořídt pro dvoupodlažní dům postavený v roce1975 z plynosilikátů,příčky cihla,stropy hurdisek.Topení bylo samotíž.Chtěl bych buď autumatický na pelety,nebo kombinovaný na dřevo a pelety.Dům má plochu 180metrů čtverečních.Děkuji za radu.

  5. Dobrý den, máme tepelné čerpadlo ,ale také možnost topit dřevem pouze v přízemí(62m2). Máme možnost koupit výhodně nepoužívaný kotel s výměníkem od KVS Moravia VSP-9106. Stěny i strop máme zateplené. Mám dotaz, zda tento kotel bude na vytopení stačit. Děkuji za odpovědˇ.

  6. Dobrý den, máme zabudovaný kotel THERM PRO 14 TKX s tepelným výkonem ÚT 14kW a chceme ho vyměnit za kotel BAXI NUVOLA Duo-Tec 16 s tepelným výkonem ÚT 12 kW. Vytápěná plocha domu je 110m2. Dům je dřevostavba z r.2005. Skladba obvodové stěny je omítka 5mm, pěnový polystyren 50mm, deska OSB, minerální isolace 150mm, desky Knauf. Skladba stropu je prkna 25mm, minerální isolace 240mm, desky Knauf. Prosím o posouzení, zda námi uvažovaný kotel Baxi Nuvola duo-tec 12 bude dostatečný nebo musíme zvolit kotel Baxi Nuvola Duo-Tec 24, který má tepelný výkon ÚT 20kW. Předem děkuji za Vaši odpověď.

  7. Dobrý den, máme rodinný dům starší, nezateplený, plastová okna o velikosti 212 m2 - patrový tudíž 1060m3, komín s nerezovou vložkou o průměru 200mm a délce 10m. Nově bychom chtěli kotel BLAZE GREEN 26 bude dostatečný ??? Předem děkuji za odpověď

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj