2/2024

Jak využít dešťovou vodu v domácnosti

| autor: Diana Motúzová, voda-portal.sk0

Jak využít dešťovou vodu v domácnosti

Víte, při jakých činnostech se dá využívat dešťová voda? Zajímali jste se o to, kolik můžete ušetřit? Jak se taková voda uchovává? Na tyto otázky vám odpovíme.

Množství spotřebované vody si mnohdy uvědomíme až tehdy, když nám přijde vyúčtování za vodné a stočné. Existuje však mnoho způsobů, jak můžeme snížit její spotřebu.

Jedním z nich je využití dešťové vody, která dokáže ve více činnostech nahradit pitnou vodu, ale také ušetřit nemalou sumu peněz. U nás je průměrná spotřeba vody na obyvatele přibližně 89 litrů, avšak téměř polovina z tohoto množství se dá ušetřit tím, že efektivně využijeme dešťovou alternativu.

Kde ji můžete použít?

Hospodaření s dešťovou vodou je v Belgii, Německu či v Japonsku naprostou samozřejmostí. Kromě toho mnohé budovy, a to i ty starší, jsou vybaveny systémem na zadržování takovéto vody.

V rámci různých činností v domácnosti neklademe vždy stejné nároky na kvalitu vody. Tam, kde přicházíme s vodou do styku osobně, musí být používaná voda samozřejmě pitná.

Zahrnujeme sem činnosti jako je vaření a pití (přibližná spotřeba jsou 4 litry denně na osobu), mytí nádobí (přibližně 8 litrů) či tělesnou hygienu.

Při jiných činnostech však můžeme bez jakýchkoli obav používat dešťovou vodu. A ještě i ušetříme. Zde lze zahrnout praní (16 litrů denně na osobu), splachování (40 litrů) či zalévání (přibližně 7 litrů) a jinou údržbu (4 litry).

Zalévání zahrady

Dešťová voda není slaná, čímž nedochází k zasolování půdy. Kromě toho neobsahuje ani chlor. Celková mineralizace atmosférické vody se udělala pohybuje v rozmezí od 10 do 100 mg/l.

Existují dokonce rostliny, pro které je vhodná jedině dešťová voda. V neposlední řadě musíme pamatovat na to, že pitná voda je příliš cenná na to, abychom jí zbytečně zalévali zahradu. Zejména když existuje alternativa.

Zalévat s ní můžete samozřejmě i květiny uvnitř bytu či domu. Pokud použijete dešťovou vodu, vaše rostliny budou za několik dní vypadat jako znovuzrozené.

Praní

Využití dešťové vody na praní taktéž představuje výhodu. Taková voda totiž lépe rozpouští prací prášky a nezatěžuje ani pračky, protože je měkká.

Z dlouhodobého hlediska je proto praní méně nákladné i z toho důvodu, že nemusíte kupovat žádné změkčovače vody. Mýdlo a prací prášek se v dešťové vodě mnohem rychleji a důkladněji rozpustí a napění, což znamená, že jich spotřebujeme mnohem méně, než jsme zvyklí.

S klesající spotřebou pracích prášků nešetříme jen zdroje našeho domácího rozpočtu, ale se také chováme šetrně k životnímu prostředí.Například německá firma Miele nabízí pračky, které mají dvě oddělené přípojky na vodu - na pitnou a dešťovou vodu.

Během předpírky, hlavního praní a prvního máchání využívá právě dešťovou vodu. Při posledním máchání spotřebuje již pitnou vodu.Státní hygienický ústav v Brémách nezjistil žádné rozdíly mezi praním prádla v pitné a dešťové vodě.

Dešťovou vodu můžeme využívat i při mytí aut, úklidu a čištění v těch místech, kde není nezbytná hygienicky nezávadná pitná voda. Ve všech případech se využívá značně vysoké množství vody, a právě tato alternativa je ekologicky i ekonomicky prospěšná.

Splachování WC

I splachováním ztratíte každý den značné množství vody. Tomu se však dá jednoduše vyhnout. Opět se projevuje výhoda měkkosti dešťové vody, díky čemuž nedochází k ucpání WC vodním kamenem. Tím omezíme používání silných čisticích prostředků.

Sběr vody

Sběr dešťové vody vůbec není náročný. Stačí na to okap a dostatečně velká nádrž, ve které budeme vodu uchovávat. Obecně se nedoporučují měděné okapy a střešní krytina z asfaltu nebo eternitu. Takové materiály totiž vodu při sklizni kontaminují.

Nádoba na vodu také může obsahovat poklop, který vám zaručí, že voda se neznečistí. Vybrat si můžete mezi nadzemní a podzemní nádobou na uskladnění vody.

Nádrže

Voda uchovávána v podzemní nádrži bez přímého přístupu slunečního záření a působení povětrnostních podmínek vykazuje výrazně menší tendenci "kazit se", než voda z nadzemních nádrží.

Další výhodou je, že díky podzemní nádrži ušetříte též místo na své zahradě, nemluvě o estetice. Z takové úschovny je vidět jen poklop, po kterém mohou projíždět i osobní automobily (to samozřejmě závisí na materiálu).

Materiál

Vybrat si můžete mezi několika alternativami. Setkáte se s ocelovými, betonovými, sklolaminátovými, ale i plastovými variantami.

Právě poslední typ je velmi oblíbený, a to především díky přijatelné hmotnosti, snadné manipulaci a dlouhé životnosti. Jeho instalace také nevyžaduje tolik stavebních prací a údržba je poměrně nenáročná.

To, jaký typ nádrže zvolíte, nezávisí jen na geologických podmínkách, ale i na účelu využívání dešťové vody. Musíte zvážit, zda ji potřebujete využívat pouze na zalévání zahrady nebo jako užitkovou vodu při splachování toalet a jiných činnostech.

Velikost nádrže

Velikost nádrže rovněž závisí na ploše odvodňovací střechy a počtu srážek v dané lokalitě.

Pokud dešťovou vodu používáte pouze na zalévání zahrady, ročně budete potřebovat přibližně 60 litrů na metr čtvereční plochy. Tehdy doporučujeme zakoupit nádrž, která má přibližnou velikost 3000 litrů. Počítáme samozřejmě i s případnou rezervou.

Pokud však předem víte, že takovou vodu budete používat jen na občasné zalévání, stačí vám zakoupit levnější variantu s objemem od 200 do 500 litrů.

Vzhledem k možnému primárně mikrobiologickému znečištění nedoporučujeme využívat dešťovou vodu v oblastech s vysokou mírou prašnosti a vedle velkých komunikací. Na trhu však existují různé UV filtry, které mohou takovou vodu dezinfikovat.

Skladování

Pokud dodržíte správný způsob skladování dešťové vody, nebudete muset řešit problém s udržením její hygieny a kvality. Jak jsme již uvedli, ideální je umístit nádrž pod zem, protože v těchto místech nedochází k velkému kolísání teplot.

Z hygienických důvodů se též nedoporučuje, abyste skladovali zachycenou vodu v nádrži příliš dlouhou dobu. Pokud jedete na delší dovolenou, raději před odjezdem nádrž vypusťte.Také nezapomeňte zbavit vodu hrubých nečistot, jakými jsou různé listy či větvičky. Pomohou vám s tím různé filtry, díky kterým nedojde k zanášení akumulační nádrže.

Instalace nádrže nad povrch je sice levnější, ale umožňuje jen krátkodobější skladování vody. V případě, že budete vodu používat doma, neměla by teplota skladované vody překročit 16° C. U vyšší teploty totiž hrozí množení bakterií.

Důležitá je i zmíněna filtrace vody. Doporučuje se instalace minimálně tří filtrů. Filtr na zachytávání největších nečistot, jakými jsou například listy, můžete nahradit i obyčejnou síťkou proti hmyzu. Nezapomeňte však na pravidelné čištění.

Další filtr byste měli mít ještě před nádrží. Ten má zachytit drobné nečistoty, jakými jsou kamínky či drobný písek. Interní filtry jsou umístěny uvnitř nádrže.

Fungování systému

Do nádrže se dostává déšť prostřednictvím svodů ze střechy a sběrným potrubím. Pokud používáte vodu v domácnosti, na přívod vody z okapů nainstalujte filtry na hrubé nečistoty - lapače střešních splavenin.

Pomocí trubky zavedené na dno se voda následně dostává do nádrže. Tím dochází ke snížení vířivosti vody a k urychlení usazení těžkých částic, přičemž lehčí částečky vyplavou na hladinu.

Pyl a prach zůstává na hladině do naplnění jímky. Pak se přepadem s přebytečnou vodou odplaví do kanalizace nebo vsakovacího objektu.Když se nádrž naplní, voda odtéká ze sifonového přepadu přes zpětnou klapku. Vodu získáte využitím sací soupravy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj