2/2024

Jak na fotovoltaiku pod sněhem a co nezanedbat? Přinášíme 10 tipů

| autor: redakce| zdroj: ČEZ0

23942054052_81b854896a_c
zdroj: flickr.com

Zimní měsíce sebou přináší kratší dny, méně slunečního svitu a chladnější teploty. Chladnější počasí může efektivitu solárních panelů paradoxně zvýšit a zčásti vykompenzovat nižší intenzitu slunečního záření. Aby fotovoltaika fungovala tak, jak má i v zimním počasí, je třeba se o ni starat a správně ji udržovat.

1.Čistota je základ.Čistý solární panel vyrobí více energie, proto se doporučuje panely dvakrát ročně (na jaře a na podzim) zkontrolovat a vyčistit. Ideálně tlakovou myčkou, tzv. vapkou naplněnou speciálním čisticím prostředkem nebo ručně pomocí speciální stěrky. V zimě pak i díky čistému povrchu zbavenému pylů, prachu a dalších nečistot sníh z panelů lépe sjíždí.

2.Na sklon si dejte pozor již při instalaci. Správně nastavený sklon je důležitý, protože celoročně optimalizuje výrobu během dne a zlepšuje výkon i v zimě. Panely se totiž při první oblevě zbaví sněhu rychleji než okolní krajina či střecha. Ideální sklon panelů, směrujících na jih, má v případě větších solárních parků 20 - 25 stupňů. U rodinných domů se jedná o 25 - 50 stupňů. Nižší sklon u velkých parků zajistí, že si řady panelů vzájemně nestíní a zároveň dokážou využít i níže položené slunce v zimě k efektivní výrobě, což přispívá k odtávání sněhu. Nutné je mít na paměti, že pro orientaci a sklon panelů na střeše domů je rozhodující orientace a tvar střechy.

3.Základem je kvalitní předpověď. Výhodné je kombinovat předpovědi počasí z více kvalitních zdrojů, abychom mohli přizpůsobit spotřebu v domě tomu, kdy fotovoltaika nejvíce vyrábí. Zkusit můžete například chmi.cz, windy.com, in-pocasi.cz, wunderground.com nebo meteocentrum.cz.

4.Vyplatí se počkat. Když začne sníh tát, vyčkáme a začneme odmetat jen pokud jsme si jisti, že nepoškodíme panely a neriskujeme úraz.

5. Námrazu neškrábat.I v tomto případě necháme působit tání.

6. Dům jako jedna energetika.Také v zimě je dobré pokoušet se o maximální využití solární energie. Technologicky vyspělým domácnostem se vyplatí zapojit fotovoltaiku do komplexního systému pro správu domu, např. Tengeo umí řídit podle úrovně výroby nejdůležitější spotřebiče (ohřev teplé vody, tepelné čerpadlo atd.).

7. Kvalita se vždycky vyplatí.Výhodnější je investovat do moderních solárních článků, kterým nevadí ani dílčí zastínění, např. nečistotami ale i sněhem na částech panelů, a vyrábí elektřinu zbylou částí.

8. Díváme se kolem.Při údržbě je nutné zaměřit se i na zdroje zastínění a prořezávat okolní stromy.

9. Nezapomínejte na baterie. Pro lepší fungování fotovoltaiky je nutné se správná pečovat i o baterii. Pokud je baterie součástí domácí FVE, měla by být umístěna na suchém místě, kde teplota neklesá ani v zimních měsících pod 0 °C a v létě nestoupá přes 30 °C. Baterie by měla být ideálně v režimu nabití 30 - 90 %.

10. Správný čas na odstávku. Počasí, během kterého je výroba téměř nulová, může být vhodným obdobím, které můžeme po dohodě a s pomocí profesionála využít k diagnostice a preventivní údržbě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj