3/2024

Jak funguje domácí vodárna?

| autor: Diana Motúzová, voda-portal.sk0

Jak funguje domácí vodárna?

Slyšeli jste už někdy o domácí vodárně? Chystáte se ji zakoupit, ale nevíte, jak si z množství produktů na trhu správně vybrat? Poradíme vám, jak na to. Připravili jsme pro vás souhrn hlavních informací, které potřebujete vědět před použitím nové domácí vodárny.

Jak můžeme vidět už podle samotného názvu, domácí vodárny se využívají v domácnostech na čerpání pitné nebo užitkové vody. Čerpá se ze studny do chaty nebo do jiného obytného prostoru.

Jak toto zařízení funguje? Opravdu jednoduše. Určitě se nebudete muset obávat komplikovaného mechanismu, nad kterým strávíte dlouhé hodiny přemýšlení, co s ním. Princip je v podstatě založen na čerpadle, které je spojeno s tlakovou nádobou.

Kouzlo spočívá ve vysokém tlaku, díky kterému se voda napumpuje tam, kam ji potřebujete dostat. Domácí vodárny se instalují především v prostorách, kde není dostupný veřejný vodovod.

Jde o systém, který dopraví vodu z vaší studny na zahradě, z vrtu nebo klidně z blízkého vodního toku. Pokud máte tedy na zahradě menší potůček, říčku nebo v blízkosti nádrž, domácí vodárna je pro vás tím správným řešením.

Přináší řadu výhod

Není to ovšem pravidlo. Často je využívají i domácnosti, které mají k dispozici vlastní zdroj vody. V mnoha stránkách jde totiž o ekonomickou alternativu, díky které můžete ušetřit nemalou finanční částku. A jaká je její hlavní výhoda? Především to, že se dá využívat prakticky celoročně. Je jedno, zda je jaro nebo zima, vodu budete mít dostupnou stále.

Dávejte si však pozor na to, jakou kvalitu budete požadovat. V tomto případě se vyplatí zainvestovat, protože při teplotách pod bodem mrazu vzniká vysoké riziko zamrznutí vody uvnitř vodárny. Na trhu najdete dokonce i takové druhy domácích vodáren, které mají schopnost čerpat i mírně znečištěnou vodu.

Instalace domácí vodárny

Jak jsme již uvedli, jde o jednoduchou záležitost, kterou zvládne snad každý. Postupujte následovně: zapojte domácí vodárnu ke zdroji elektrického napětí, což může být podle typu 230 nebo 400 V. Následně nezapomeňte připojit sací hadici se sacím košem k hrdlu a ponořte ji do studny nebo jiného zdroje vody.

Pak už jen domácí vodárnu připojte k připraveným rozvodům vody. Otočte kohoutkem nebo pusťte hadici a zázrak se stal - voda teče. Vše je samozřejmě na automatické bázi.

Části domácí vodárny

Nejčastějšími částmi domácích vodáren jsou čerpadlo, zpětná klapka, regulátor tlaku vody ovládající elektromotor čerpadla, tedy tlakový spínač, ovládací jednotka - Presscontrol, řídící jednotka s frekvenčním měničem a tlaková nádoba.

Domácí vodárny mají často jako součást vybavení i tepelnou ochranu. To znamená, že pokud dojde k určitému přetížení motoru čerpadla, samočinně se vypne, čímž se ochrání. Když čerpadlo vychladne, zase se spustí.

Jak se čerpadla dělí

Čerpadla jsou nezbytnou součástí domácí vodárny. Bez nich by se voda nedostala tam, kde ji potřebujete mít. Dělíme je podle několika základních parametrů.

Na trzích najdete nejrůznější druhy - odstředivá povrchová čerpadla, odstředivá povrchová čerpadla s magnetickou spojkou, odstředivá samonasávací povrchová čerpadla, ponorná odstředivá čerpadla, oběhová i sudová čerpadla. Jaký typ si zvolíte, závisí na tom, odkud chcete vodu čerpat, ale i na tom, jaká je výška sání a míra nečistot ve vodě.

Známe také několik druhů ovládání chodu čerpadla. V prvním případě jde o ovládání pomocí tlakového spínače, které zapne čerpadlo při poklesu tlaku na nastavenou zapínací hodnotu a vypne jej při dosažení nastavené vypínací hodnoty.

Druhým případem je ovládání pomocí ovládací jednotky (Presscontrol). Tato jednotka sepne čerpadlo při dosažení nastavené hodnoty minimálního tlaku (zapínací tlak) a vypne ho zase při zastavení odběru (průtoku). Tlak však při daném odběru nekolísá.

Kromě toho ovládací jednotka chrání čerpadlo proti chodu na sucho, protože při poklesu tlaku způsobeném nasátím vzduchu čerpadlo vypne.

Tlaková nádrž

Když si vybíráte domácí vodárnu, nezapomeňte na dostatečnou velikost nádrže. Doporučujeme minimálně 60 až 100 litrů. Na objednávku však zakoupíte i 200 litrové nádrže, dokonce i objemnější alternativy. Pokud zásobujete domácnost pitnou vodou ze studny, sežeňte si tlakovou nádrž s vakem z potravinářské pryže. V tomto případě zamezíte styku s kovovým pláštěm nádrže.

Nezapomeňte každý měsíc tlak v nádobě zkontrolovat. Nesprávný tlak totiž může zapříčinit předčasné opotřebení gumového vaku. Pokud máte doma menší tlakovou nádobu, dochází k výraznější vyššímu počtu sepnutí čerpadla za minutu, čímž se samozřejmě i více opotřebovává.

Parametry pro výběr

Pro běžný rodinný dům vám postačí vodárna i s menším objemem. Pokud zvolíte hodnotu od 30 do 50 litrů, rozhodně nic nezkazíte. Při výběru sledujeme především takzvanou sací výšku, tedy maximální výšku čerpadla od vodní hladiny ve studni, z níž je čerpadlo schopné sát.

Zajímá nás však i výtlak. Jde o výšku vodního sloupce, do které je čerpadlo schopné vodu vytisknout. Maximální průtok označuje množství vody v litrech, které proteče za jednu minutu. Důležité je i umístění domácí vodárny. Ta je většinou situována v technické místnosti nebo ve sklepě či zahradním domku.

Domácí vodárny nejsou příliš velké, ale přesto doporučujeme, aby byly v případě mrazů zateplené. Určitě nic nezkazíte tím, když je na chalupách před zimou vypustíte. Předejdete tak riziku jejich poškození.

Rady před použitím

Domácí vodárnu také můžete používat i na zavlažování, nezapomeňte však dodržovat určité zásady. Mějte na paměti, že čerpadlo nemůžete v krátkých intervalech zapínat a vypínat tlakovým spínačem. V tomto případě vám totiž hrozí, že čerpadlo se předčasně opotřebí.

Můžete jej vážně poškodit, přičemž úspěšné reklamace se v tomto případě jen těžko dočkáte. Dokonce každý výrobce elektromotorů předepisuje maximálně dvacet sepnutí elektromotoru za hodinu.

Před spuštěním domácí vodárny se ujistěte, že dimenze sacího potrubí není větší než sací hrdlo čerpadla. Jak jsme již uvedli, sací potrubí musí mít sací koš a zároveň musí být připojeno k sacímu hrdlu čerpadla.

Před prvním spuštěním čerpadla pro jistotu zalijte prostor čerpadla čistou vodou. Napojte výtlačné potrubí na výtlačné hrdlo. Zkontrolujte, zda je sací trubka s košem ponořena do vody.

Nezapomeňte se také přesvědčit, zda je čerpadlo zavodněné. Pokud je vše v pořádku, čerpadlo začne fungovat. Nejdříve však pootevřete hadici nebo jen mírně kohoutek a chvilku počkejte.

Domácí vodárna s přímým spínáním

Jde o automatickou vodárnu včetně řídící elektronické jednotky. Díky řídící jednotce nepotřebujete instalaci tlakové nádoby. Takový typ je proto vhodný pro zásobování vodou v případě menších objektů, kde je nedostatek technických prostor.

Domácí vodárna s ponorným čerpadlem

Pokud chcete dopravovat vodu ze studny, musíte kombinovat ponorné čerpadlo se správnou tlakovou nádobou a příslušenstvím.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj