2/2024

I přes nárůst počtu zdrojů biometanu, ČR ve výrobě alternativy za zemní plyn zaostává

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: EFG0

51698016513_08faf6e686_c
zdroj: flickr.com

Podle statistick European Biogas Association (EBA) se v roce 2021 zvýšila produkce biometanu v Evropě o celých 20 %, což představuje dosud největší nárůst. Loňský rok zatím není vyhodnocen, ale dá se předpokládat podobný trend.

Zemní plyn je v současné době problematickou surovinou, a Evropa hledá alternativu. Tou by mohl být biometan. Rekordní počet nově instalovaných výrobních zařízení v roce 2022, je dobrou zprávou. V České republice funguje 573 bioplynových stanic, přesto ve výrobě biometanu z obnovitelných zdrojů zaostáváme.

Z pohledu Evropy vzniklo v posledních 18 měsících 1 067 zařízení na výrobu biometanu. Statistiky praví, že nejvíce jich bylo vybudováno ve Francii, Itálii a Dánsku. Dánsko spolu se Švédskem jsou, jak ukazuje graf, nejblíže k nahrazení své spotřeby zemního plynu biometanem. Česká republika oproti tomu disponuje téměř 600 bioplynových stanic, ale biometan nevyrábí skoro žádná.

biometan

Výroba biometanu a bioplynu v evropských zemích v letech 2011–2021

Zdroj: EBA Statistical Report 2022 – The Biomethane and Biogas Markets

Ačkoliv výstavba stanic pro výrobu biometanu v Evropě narůstá, zdaleka ne všechny plánují připojení k distribuční síti – to znamená, že vyrobenou energii spotřebují v místě jejich produkce. Typické jsou pro to zemědělské stanice, které produkují biometan zpracováním účelově pěstované biomasy či biomasy z odpadu rostlinného původu.

Ke splnění podmínek taxonomie Evropské unie bude potřeba vyrábět v roce 2025 zhruba až 6 TWh tzv. zeleného plynu a v roce 2030 dokonce až 20 TWh. Je tedy potřeba začít co nejrychleji využívat potenciál této výrobní oblasti, kterým Česko disponuje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj