Diskuse o potřebě a efektivitě navrhovaného povinného zálohování se nyní zaměřuje na plnění cílů sběru a recyklace hliníkových nápojových plechovek. Podle prosazovatelů povinných záloh tyto cíle sběru a recyklace ČR nezvládne. Odborníci odpadového a oběhového hospodářství a municipality mají opačný názor.
Nápojové plechovky z hliníku jsou nyní součástí sběru všech kovových obalů tzn. včetně ocelových plechovek na konzervované potraviny, folií apod. Kovové obalové odpady a i celokovové předměty jsou tříděny do šedých popelnic pouze na kovy nebo do žlutých popelnic spolu s plasty. Na konci loňského roku bylo k dispozici více než 180 tisíc kusů těchto sběrných nádob.
Podle údajů autorizované obalové společnosti EKO-KOM bylo v loňském roce každým občanem ČR vytříděno v průměru 21 kg kovového odpadu. Recyklováno je pak 99 % těchto vytříděných kovů. Celková míra recyklace kovových obalů byla 67 %.
Jaké jsou tedy zákonné cíle, které musíme ve sběru a recyklaci hliníku splnit?
Podle evropské Směrnice o odpadech a obalových odpadech musí členské státy EU v roce 2025 recyklovat 50 % hliníku, v roce 2030 je to 60 %. Česká republika využila možnosti výjimky na cíle recyklace vybraného druhu materiálu obalového odpadu, které Směrnice státům povolovala při její transpozici do národních legislativ. V českém Zákoně o obalech jsou proto uvedeny cíle pro recyklaci hliníkových obalů (tzn. včetně nápojových plechovek) na úrovni 35 % v roce 2025 a 50 % v roce 2030. Od roku 2035 bude již recyklace na úrovní 60 % tak jako ostatní státy EU.
Nyní přichází nové evropské nařízení, které má nahradit Směrnici o obalech a obalových odpadech. Nařízení o obalech a obalových odpadech (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) bylo schváleno předběžnou dohodou Evropským parlamentem. Finální potvrzení by mělo podle aktuálních informací proběhnout 13. – 14. 11. 2024. PPWR zachovalo povinné cíle recyklace obalových odpadů se Směrnice beze změny.
Nepromítlo se v něm ovšem zachování platných výjimek. Této chyby si všimly české asociace, municipality a oborové svazy a na konci srpna poslali Evropské komisi a Evropskému parlamentu žádost o opravu PPWR v rámci procesu Corrigenda.Výjimky na recyklaci obalového odpadu úzce souvisí i se sběrem obalového odpadu. Žádost proto požaduje i zrušení povinné úrovně sběru podle PPWR (plastové nápojové lahve, nápojové plechovky) pro typy obalového odpadu, které jsou předmětem sjednaných a platných výjimek.
Celý článek je dostupný na www.obaly21.cz.
Komentáře