Zavedení průběžného cíle snížení emisí o 90 % do roku 2040 je bez detailní analýzy ekonomických dopadů nerealistické a nepřípustné. Ambiciózní plán, který měl být předložen v prvním čtvrtletí tohoto roku, budí vášně napříč členskými státy. Také díky neexistenci shody na něj zatím nedošlo. To poskytuje členským státům určitý čas pro vyjednávání.
„Vláda by měla hledat spojence mezi státy, které pragmaticky odmítají tempo a rozsah dekarbonizace, jež ohrožuje tradiční průmyslové sektory a s nimi i tisíce pracovních míst v regionech obzvláště v době, kdy bude naopak potřeba posílit energeticky náročnou výrobu z důvodu dovyzbrojení Evropy.
Navíc je potřeba revizi Green Dealu a dalších regulací udělat z důvodů přenastaveni obchodních vztahů mezi USA, Evropou a zbytkem světa. Nemůžeme přeci připustit přesun dodavatelských řetězců mimo Evropu a tím zvýšit zranitelnost, závislost na dovozu a také náklady na klíčové suroviny,” uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Zveřejnění ambiciózního návrhu na 90% snížení emisí skleníkových plynů se dá dle informace evropského komisaře pro klima, dosažení uhlíkové neutrality a čistý růst Wopke Hoekstra očekávat nejdříve před prázdninami. Otevírá se tak cenný prostor pro jednání a budování spojenectví.
„Odklad návrhu je důsledkem silného nesouhlasu napříč EU. Přechod na nové technologie bude velmi náročný pro podniky, a to organizačně i finančně. Prioritou je zachování jejich konkurenceschopnosti. Proto by legislativa a cíle EU měly podporovat udržitelný rozvoj evropského průmyslu bez neúnosných regulatorních a technologických překážek,“ uvedl předseda sekce životního prostředí HK ČR Jan Mraček.
Komentáře