Evropská komise zařadila nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků a nařízení o označování energetickými štítky do pracovního plánu na období 2025–2030. Plán obsahuje seznam výrobků, která by v příštích pěti letech měla prioritně podléhat požadavkům na ekodesign a energetické štítky.
Nařízení o ekodesignu, které je účinné od loňského roku, stanovuje u jednotlivých výrobků požadavky na jejich životnost, opravitelnost nebo recyklovatelnost a další environmentální kritéria. Nový pracovní plán z dílny Evropské komise přidává na seznam výrobků, které budou v příštích pěti letech přednostně tímto nařízením regulovány, přičemž se jedná o ocel a hliník, textil (zejména oděvy), nábytek, pneumatiky a matrace.
Komise vybrala právě tyto výrobky, jelikož je u nich potencionálně možné dosáhnout oběhového hospodářství, a od tohoto kroku si slibuje posílení jednotného trhu, zamezení překážek v obchodu, zlepšení rovných podmínek, snížení administrativní zátěže a posílení globální konkurenceschopnosti podniků, které nabízejí udržitelné výrobky.
„Iniciativa představuje významný krok k tomu, aby se oběhové hospodářství stalo realitou a udržitelné produkty se staly normou v celé EU,“ říká Jessika Roswallová, komisařka pro životní prostředí, vodohospodářskou odolnost a konkurenceschopné oběhové hospodářství, a dodává: „Stanovením jasných priorit poskytujeme dotčeným průmyslovým odvětvím právní jistotu a předvídatelnost, podporujeme inovace a investice pro podporu přechodu na oběhové hospodářství.“
Kromě toho mají být zavedeny požadavky na opravitelnost spotřební elektroniky a malých domácích spotřebičů. Komise zvažuje, že zavede bodové hodnocení opravitelnosti u výrobků, u kterých dávají opravy největší smysl, a požadavky na recyklovatelnost elektrických a elektronických zařízení.
Nové požadavky se zaměří zejména na výkonnost výrobků, jako je minimální trvanlivost, minimální energetická účinnost a účinné využívání zdrojů, dostupnost náhradních dílů nebo minimální recyklovaný obsah. Dále také na informace o výrobku, včetně klíčových vlastností výrobku, jako je uhlíková a environmentální stopa výrobku.
Informace o výrobcích mají být k dispozici zejména prostřednictvím tzv. digitálního pasu výrobku, které nařízení v loňském roce zavedlo. V případě výrobků s energetickými štítky prostřednictvím Evropského registru výrobků s energetickým označením.
Komise zdůraznila, že výběr produktů byl založen na zpětné vazbě se zúčastněnými stranami, podléhal technické analýze a konzultačnímu procesu prostřednictvím Fóra pro ekodesign. Evropský úřad pro životní prostředí (EEB) nicméně kritizoval fakt, že součástí plánu nejsou důležité kategorie výrobků, jako jsou chemikálie, obuv, barvy a maziva. Úřad postrádá i další odvětví, která mají na životní prostředí velký dopad, jako jsou plasty, cement a infrastruktura pro obnovitelné zdroje energie.
„Vynecháním celých skupin produktů, jako je obuv, barvy nebo chemikálie, Komise riskuje oslabení potenciálu nařízení o ekodesignu. Pokud se pracovní plán pro ekodesign vztahuje pouze na omezený soubor produktů, pak musí přinejmenším stanovit nejvyšší možné standardy – a uzavřít díry na trhu, které umožňují, aby nekvalitní zboží zaplavovalo unijní trh prostřednictvím online platforem,“ uvedla Eva Bille, vedoucí oddělení cirkulární ekonomiky v EEB.
Nové požadavky budou stanoveny prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci pro jednotlivé výrobky nebo pro skupiny podobných výrobků. Aktualizace u stávajících výrobků, které souvisí se spotřebou energie, budou pokračovat podle původní směrnice o ekodesignu. Přijaty budou nejpozději do 31. prosince 2026.
Zdroj: ec.europa.eu
Komentáře