V posledních letech byl zaznamenán celkem výrazný nárůst nabídky, poptávky a celkového využití cenově dostupných senzorů pro měření úrovně různých znečišťujících látek v ovzduší.
Tyto nízkonákladové senzory kvality ovzduší spadají primárně do kategorie tzv. orientačního/indikativního měření. Kvalita naměřených hodnot je totiž často ovlivněna změnami meteorologických podmínek a také/nebo vzájemnými reakcemi různých znečišťujících látek, tudíž nelze na základě jejich dat vydávat jakákoliv oficiální rozhodnutí nebo činit opatření v souvislosti s platnou legislativou.
Snížená přesnost a stabilita měření v čase jsou u nízkonákladových senzorů určitou daní za jejich malé rozměry, snadné zprovoznění a nízkou pořizovací cenu. I přesto ale mohou tato zařízení být přínosným doplňkovým systémem k získání prostorově podrobnějších údajů o kvalitě venkovního ovzduší.
Musí být ovšem dodržována všeobecná doporučení pro zavádění těchto zařízení, dále pro kontrolu a ověřování kvality jejich dat, včetně zodpovědné interpretace takto získaných údajů. Z tohoto důvodu vytvořil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) dokument Doporučení pro nakládání s nízkonákladovými senzory pro monitoring znečištění venkovního ovzduší, jehož cílem je shrnout základní znalosti a zkušenosti s aplikací senzorových zařízení ve venkovním prostředí.
Více se dozvíte na www.chmi.cz.
Komentáře