Ceny elektřiny v Evropě určují i nadále fosilní paliva, i když spotřeba plynu v Unii klesá, zjistila Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) v monitorovací zprávě. Mohou za to dva trendy.
Ceny klesají a zůstávají kolísavé
V loňském roce poklesly ceny energií v EU na nejnižší hodnoty od roku 2021, agentura ale dodává, že mezi regiony panují znatelné rozdíly. Ceny plynu dosahovaly v průměru 34 eur/MWh a elektřiny 81 eur/MWh.
Kvůli rizikům spojeným s dodávkami plynu a nestálostí obnovitelných zdrojů i v uplynulém roce zůstaly ceny na trhu s energiemi kolísavé, i když už ne v tak extrémní podobě, jako během energetické krize. Podle agentury přetrvávají časté výkyvy cen elektřiny v rámci dne. „V 70 % dnů kolísaly ceny elektřiny během dne o 50 eur nebo více,“ uvádí ACER.
Unie v roce 2024 spotřebovala o 24 TWh zemního plynu méně než v roce přecházejícím. Ačkoliv podíl elektřiny vyrobené z plynu klesl na 14 %, oproti 18 % v roce 2020, ve 40 % případů ceny zemního plynu nadále určují ceny elektřiny. Fosilní paliva jsou tak stále nezbytná pro uspokojování špičkové poptávky po elektřině, a to přesto, že energie z obnovitelných zdrojů významně vzrostla.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře