„Úprava ceny vody odpovídá pouze inflačnímu nárůstu provozních nákladů a nájemného placeného hlavnímu městu Praze,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. „Cena vody v metropoli tak i nadále zůstává na úrovni celorepublikového průměru,“ dodal.
Voda z veřejného vodovodu patří k nejnižším položkám ve spotřebním koši obyvatel hlavního města Prahy, připadá na ni pouze 1,2 procenta z výdajů domácnosti. Čtyřčlenná rodina spotřebuje denně v průměru zhruba 425 litrů vody.
Pražské vodovody a kanalizace zaplatí městu v příštím roce na nájemném 2 373 252 000 korun. Tyto finanční prostředky by prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti, firmy stoprocentně vlastněné Prahou, měly zamířit do obnovy vodohospodářské infrastruktury. Další stamilióny PVK vynaloží na údržbu a do oprav sítí.
Od roku 2002, kdy společnost Veolia vstoupila do PVK, na nájemném PVK zaplatily téměř třicet miliard korun. Veolia zaplatila za stoprocentní podíl v PVK zhruba sedm miliard korun. Téměř 6,1 miliardy korun směřovalo do státního rozpočtu a stát je použila na dopravu a fond bydlení, přes 800 miliónů korun pak zamířilo do rozpočtu hlavního města Prahy.
Komentáře