3/2024

Bulharský premiér chce obnovit projekt druhé bulharské jaderné elektrárny

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

Bulharský premiér chce obnovit projekt druhé bulharské jaderné elektrárny

Bulharsko vstoupilo do EU v roce 2007. Součástí dohody o přijetí bylo uzavření čtyř 440 MW bloků v jaderné elektrárně Kozloduy z bezpečnostních důvodů, které obsahovaly reaktor ještě z éry sovětského svazu.

Druhá jaderná elektárna

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o prohlášení bulharského premiéra. Jaderná elektrárna Kozloduy v Bulharsku disponuje v současné době dvěma reaktory o výkonu 1000 MW.

Bulharsko se na rozdíl od některých jiných členských zemí EU těší velké oblibě jaderných elektráren, a díky tomu se otevřely dveře pro druhou jadernou elektrárnu Belene.

Projekt jaderné elektrárny Belene byl zastaven po uvalení moratoria v roce 2012. To ovšem může bulharský parlament zrušit. V sobotu bulharský premiér Boyko Borissov prohlásil, že by chtěl projekt uvést znovu do pohybu.

Premiérova strana GERB má pohodlnou většinu v parlamentu spolu s další stranou Spojených patriotů, a zrušení moratoria by tak nemělo být pro vládnoucí stranu problémem. I opoziční socialisté podporují rozvoj jaderné energetiky.

Premiér Borissov oznámil záměr den poté, co Čínská národní jaderná korporace (CNNC) potvrdila svůj zájem o implementaci projektu. Korporace poprvé projevila svůj záměr v roce 2016.

Aby bylo vyhověno i geopolitické situaci, Bulharsko přizvalo k projektu francouzskou společnost Framatom a ruská společnost Atomstroyexport pomůže s konstrukcí reaktoru.

Bulharsko se zatím nerozhodlo, zda-li bude projekt jaderné elektrárny financován čistě soukromě bez jakékoliv státní garance či bez povinného výkupu elektřiny.

Jaderná elektrárna Belene má dlouhou a neslavnou historii

Projekt jaderné elektrárny Belene byl spuštěn v roce 1981 a byl i zakoupen reaktor o Škody. Nicméně po událostech v roce 1989 byl projekt zmrazen. Po téměř třiceti letech byl český reaktor prodán v Rusku za téměř 200 milionů dolarů, protože byl považován za zastaralý.

Bulharsko chtělo projekt nicméně obnovit a v roce 2008 objednalo u ruské společnosti Atomstroyexport i reaktor, nicméně vláda kvůli obavám z ekonomiky zdroje na projekt v roce 2012 uvalila moratorium.

Od roku 2002 tak Bulharsko za znovunastartování projektu zaplatilo 1,5 miliardy euro a pokud se elektrárna celá dostaví, celková částka se má pohybovat okolo 10 miliard euro.

Cena elektřiny z budoucí jaderné elektrárny Belene je odhadována na 80-90 euro za MWh. Pro srovnání, cena elektřiny ze současné jaderné elektrárny Kozloduy je zhruba 30 euro za MWh.

Projekt jaderné elektrárny Belene je navíc bohužel považován za jeden z nejvíce skandálních projektů moderní bulharské historie. Čtyři vysoce postavení vládní příslušníci byli kvůli projektu obviněni z různých prohřešků, ale ani jedna kauza zatím nebyla dořešena.

Zdroj: http://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/bulharsky-premier-chce-obnovit-projekt-druhe-bulharske-jaderne-elektrarny/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj