Evropský komisař potvrdil, že by většina společností mohla být osvobozena od podávání CBAM zpráv.
Na konci ledna Evropská unie představila nový strategický dokument, který má zvýšit konkurenceschopnost evropského průmyslu a snížit byrokracii. I když Unie jasně deklarovala, že i nadále se bude držet cílů Green Dealu, má v plánu přezkoumat směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků (CSRD), směrnici o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD) a Taxonomii EU pro udržitelné financování.
Navíc by podle evropského komisaře pro klima měla zvážit, za jakých podmínek společnosti podléhají mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích, a výrazně jejich počet omezit.
Obcházení
Mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích, zkráceně CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), podléhá zboží, které se dováží ze zemí mimo EU a při jejichž výrobě vzniklo značné množství skleníkových plynů. Záměrem uhlíkového cla je zabránit tomu, aby průmyslová odvětví přesouvala svou výrobu mimo EU a zároveň narovnat podmínky pro evropské společnosti, které jsou oproti mimoevropským firmám zatíženy náklady na emisní povolenky.
Mechanismus se v současné době nachází v přechodné fázi, takže společnosti dovážející produkty zatížené vysokými emisemi uhlíku a vysokým rizikem úniku uhlíku (železo a ocel, hliník, cement, elektrická energie, vodík a hnojiva), musí pouze podávat CBAM zprávy, ve které zatím není nutné emise ověřovat a nemusí disponovat statusem deklaranta. Definitivní období začne v roce 2026, přičemž pro firmy tím vznikne povinnost nakupovat CBAM certifikáty.
Uhlíkové clo vyvolalo širokou kritiku nejenom evropských podniků, ale i obchodních partnerů, jako jsou Spojené státy a Indie, kteří se obávají, že znevýhodní jejich exportní průmysl. Mario Draghi ve zprávě z loňského září spatřuje v uhlíkovém clu rizika, když upozorňuje na evropskou přeregulovanost, obtížné kontroly výrobců a snadné obcházení mechanismu. Před úskalími mechanismu a možnostmi jeho obcházení ze strany třetích zemí varovala i Ocelářská unie.
Vyloučit 80 % společností
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře