Vědci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Austrálii doporučili, aby do roku 2050 přestala vyrábět elektřinu z uhlí. Podle zástupců Austrálie, která je největším exportérem uhlí na světě, by ale bylo vyhovění doporučení „nezodpovědné“.
Austrálie v současnosti klade důraz na snižování domácích cen elektřiny a jiných problémů. Emise jsou tedy až na druhém místě. Během posledních 4 let emise v zemi rostly.
„Nevím, jak je možné říci, že do roku 2050 nebudeme mít potřebné technologie, které umožní získávat z uhlí dobrou a čistou energii. To by od nás bylo nezodpovědné.“
Melissa Price, australská ministryně životního prostředí
Odchod od uhlí by australskou ekonomiku poškodil
Austrálie z uhlí vyrábí dvě třetiny elektrické energie. Zároveň exporty této komody státu přináší obrovské peníze, ve finančním roce 2017-2018 to bylo 61 miliard australských dolarů (asi 971 miliard korun). Přestat využívat uhlí by tedy pro Austrálii představovalo zásadní zásah do ekonomiky.
„Je to jednoduché. Pokud z našeho energetického systému odebereme uhlí, tak na východním pobřeží Austrálie přestanou svítit světla.“
Josh Frydenberg, australský ministr zodpovědný za výdaje vlády a zvyšování příjmů
Současná liberálně-nacionální koalice směřuje k populistickému energetickému programu. Například v roce 2014 Austrálie jako první země na světě zrušila zavedenou uhlíkovou daň. Díky tomuto kroku byl pak zvrácen několikaletý trend klesajících emisí.
„Emise v posledních letech rostly téměř v každém sektoru a zejména pak od roku 2014, kdy bylo ukončeno zpoplatnění uhlíkových emisí. Austrálie nemá žádnou koherentní národní energetickou politiku týkající se emisí, a to i přesto, že mnohé zastaralé uhelné elektrárny tento problém mohou snadno vyřešit. Zároveň jsme vůči srovnatelným zemím hodně pozadu v oblastech, jako je kupříkladu doprava.“
Kate Mackenzie, ředitelka Climate-Kic Australia
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře