3/2024

Změnu postoje Energetického regulačního úřadu Teplárenské sdružení ČR vítá

| autor: redakce| zdroj: TS ČR0

Změnu postoje Energetického regulačního úřadu Teplárenské sdružení ČR vítá

Výkonná rada Teplárenského sdružení ČR deklaruje připravenost k jednání s Radou Energetického regulačního úřadu o konkrétních krocích, které povedou k záchraně teplárenství.

Vítáme změnu postoje Rady Energetického regulačního úřadu, která nám na žádost o jednání z 21. května 2020 před měsícem odpověděla, že „další jednání lze považovat za účelné až po zjištění nových skutečností“. Vážíme si ujištění, že je pro Energetický regulační úřad zásadní dlouhodobá udržitelnost soustav zásobování teplem, a jsme připraveni jednat o konkrétních krocích, které k ní povedou. Času není nazbyt, při ceně povolenky 30 Euro může být už příští rok pro zachování teplárenství klíčový,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Teplárenské sdružení ČR se dlouhodobě snaží o dialog s Energetickým regulačním úřadem a to jak ohledně strategie v teplárenství tak i nastavení systému a výše podpor pro nadcházející období.

Klíčovým problémem pro teplárenství je vysoká cena povolenky na emise skleníkových plynů, která nedávno přesáhla 30 Euro. Právě vysoké náklady na povolenky dostávají řadu tepláren do červených čísel. V letošním roce čelí teplárny navíc dopadům pandemie koronaviru, která snížila odběry tepla v řadě podniků i komerčních prostorů.

Energetický regulační úřad nastavuje mimo jiné výši podpory elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Zelený bonus byl však v případě tepláren nad 5 MW pro letošní rok paradoxně meziročně snížen, ačkoli tomu ekonomické podmínky nenasvědčovaly.

Výnosy z aukcí povolenek na emise skleníkových plynů jsou příjmem státního rozpočtu. V roce 2018 to bylo 15 miliard Kč a loni 16 miliard Kč. Za první pololetí letošního roku se jedná o 8,3 miliardy Kč, což je o 0,6 miliardy Kč více, než za stejné období loňského roku. Příjem z povolenek je tak jediným příjmem státního rozpočtu daňového charakteru, který v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl.

Teplárny loni utratily za nákup povolenek přes 5 miliard korun, letos tato suma dále poroste a v příštím roce zřejmě přesáhne 8 miliard korun, to může některé teplárny dostat do velmi složité situace,“ obává se Tomáš Drápela.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj