Evropský recyklační průmysl plastů se potýká s recesí zejména kvůli importu levného recyklátu a virgin polymerů z Asie. Navrhuje proto pět základních kroků pro zlepšení alarmující situace.
Oběhové hospodářství je jedním z klíčových strategií politik Evropské unie. Oběhové hospodářství si klade za cíl udržet hodnotu výrobků či materiálů co nejdéle v ekonomickém cyklu a vrátit je následně do výrobního cyklu na konci jejich životnosti. Proto je jedním ze základních nástrojů cirkulární ekonomiky recyklace.
Závazné cíle recyklace jednotlivých druhů obalového materiálů, jejich povinná recyklovatelnost, a také minimální obsah recyklátu v plastových obalech jsou nyní legislativně ukotveny do nového nařízení o obalech o obalových odpadech (PPWR). V přípravě jsou další právní normy, které se týkají textilií vč. obuvi nebo automobilů. Tyto právní předpisy by měli podle zákonodárců zvýšit poptávku po recyklátech s pozitivním dopadem na rozvoj recyklačního průmyslu.
Evropští recyklátoři plastových materiálů silně vnímají krizi jejich sektoru z důvodu aktuální nízké poptávky po evropském recyklátu způsobené importem levného plastového recyklátu a virgin polymeru z Asie.
Navrhují proto „cestovní mapu“ pro konkurenceschopný rozvoj evropského recyklačního odvětví s těmito hlavními pěti kroky:
- Rychlé zavedení pragmatických závazných cílů v oblasti recyklovaného obsahu pro plasty s cílem stimulovat poptávku po recyklovaných materiálech a zajistit investice do zvýšení recyklačních kapacit v Evropě. Vzhledem k rostoucímu dovozu ze třetích zemí jsou k ochraně evropského recyklačního průmyslu zapotřebí silné mechanismy pro ověřování a sledovatelnost recyklovaných polymerů a uplatňování pravidel EU.
- Zavedení pobídek, ať už tržních nebo daňových, k překlenutí cenového rozdílu mezi původními a recyklovanými plasty. To zahrnuje mimo jiné fiskální pobídky ve formě nižších sazeb DPH pro výrobky vyrobené z recyklovaných plastů a poplatky v rámci ekomodulace v EPR systémech.
Celý článek je dostupný na www.obaly21.cz.
Komentáře