3/2024

„Zásadně nesouhlasíme,“ legislativa k zálohovému systému dostává na frak

| autor: Martina Jandusova0

richterhammer-1702295521JvD
zdroj: publicdomainpictures.net

Do 8. ledna bylo možné podávat připomínky k novele obalového zákona, která zálohový systém pro vybrané jednorázové nápojové obaly. Sešlo se značné množství připomínek, které v převážné míře říkají to samé: Zálohování nechceme.

Nepřesný argument

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že se zavedením zálohového systému v předložené podobě nesouhlasí. Mimo jiné proto, že nereflektuje stávající stav připravované evropské legislativy. Na konci loňského roku totiž Rada ministrů v připravovaném nařízení o obalech a odpadech z obalů snížila průběžný cíl sběru pro PET lahve z původních 90 % na 78 % v roce 2026, kterého Česká republika již dosahuje.

Pro Svaz měst a obcí se jedná o natolik zásadní změnu okolností, že pro vyřešení problematiky plastového odpadu bude třeba najít jiné řešení, kterým zálohování nápojových obalů není. Řada připomínkových míst uvedla, že kvůli této změně nadále neexistuje objektivní důvod pro to zavést systém povinného zálohování.

Ministerstvo životního prostředí v důvodové zprávě navrhované novely uvádí, že zavedením zálohového systému naplňuje programové prohlášení vlády. Asociace krajů České republiky ovšem připomíná, že vláda v programovém prohlášení slíbila, že zavedení zálohového systému zváží, nikoli zavede.

Pojem zvážení v sobě podle našeho názoru nese i závazek široké a otevřené odborné diskuse a provedení detailních analýz,“ uvádí asociace, která požaduje, aby předloha návrhu zákona byla stažena. Podle asociace je novela nedostatečně připravena a projednána, má potenciálně významné dopady do stávajících a fungujících systémů na úrovni municipalit, občanů i celé koncepce našeho odpadového hospodářství.

Podobně argumentuje Ministerstvo pro místní rozvoj, které rovněž nesouhlasí se zavedením systému. „Domníváme se, že tento nezbytný úvodní krok nebyl naplněn. Nebyly zváženy přínosy jiného způsobu využití 5 mld. Kč, vstupní náklady, a 1,3 mld. Kč, roční provoz, na zlepšení stávajícího systému třídění odpadu,“ uvádí MMR. Liberecký kraj k tomu dodává: „Zvažovat je moudré a měli bychom v něm pokračovat. Důležité analýzy a srovnání stále chybí.“

Nedostatečné hodnocení dopadů

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj