Oxfordští výzkumníci zjistili, že na kvalitu vody má větší dopad vypouštění odpadních vod do řek než okolní využívání půdy.
Sladkovodní ekosystémy jsou stále více ohrožovány lidskou činností. Vypouštění vyčištěných odpadních vod do řek, znečištění ze zemědělských či městských zdrojů může snižovat kvalitu vody. Podle vědců z katedry biologie na Oxfordské univerzitě jsou však naše znalosti o účincích kombinovaných vlivů omezené.
Proto se rozhodli, že prozkoumají dopady tří různých zdrojů znečištění, a sice vyčištěných odpadních vod, zemědělství a vod odtékajících z městského, na různé aspekty říčních systémů. Výsledky byly zveřejněny ve vědeckých časopisech Global Change Biology a Ecological Solutions and Evidence.
Znepokojivý jev
Během tří měsíců skupina otestovala čtyři řeky v Anglii, přičemž sledovala vodu proti proudu i po proudu od místa, kde se odpadní vody vypouštěly. Vědci provedli terénní studii, aby kvantifikovali, jaký kombinovaný účinek mají vyčištěné odpadní vody a využívání půdy na koncentrace živin, sledovali přítomnost plísní v odpadních vodách a společenstva makrobezobratlých a bentických řas.
Z výsledků vyplynulo, že vyčištěné odpadní vody vykazují vysoké hladiny živin, množství řas žijících u dna a plísní v odpadních vodách, a to bez ohledu na to, zda se okolní půda využívá zemědělsky nebo k městským účelům. Vysoká koncentrace živin, které byly detekovány, podporují růst škodlivých druhů, čímž zhoršují stav vodních toků. Vědci zpozorovali, že společenství makrobezobratlovců a řas se pohybuje směrem po proudu od vstupu odpadních vod, zatímco tolerantnější skupiny, jako jsou sinice a červi, se rozmnožovali.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře