3/2024

Ve shybce pod Čechovým mostem se skrývalo šest tun nečistot

| autor: Tisková zpráva Pražských vodovodů a kanalizací0

Ve shybce pod Čechovým mostem se skrývalo šest tun nečistot

„Práce probíhaly od loňského podzimu do letošního února. Veškeré odstraňování tukových nánosů probíhalo ručně. Tuky se ze stěn odlamují a až následně jsou odsávány sacím vozem,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Shybka byla zanesena v délce dvaceti metrů. Na osmi metrech vyplňovaly nánosy až 90 procent jejího profilu. 

„Kanalizační síť pod centrem města trpí nedisciplinovaností majitelů restaurací, kteří hojně vypouštějí tuky a oleje přímo do kanalizace a nepoužívají tukové lapoly. Tuk v potrubí ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ vysvětlil Mrázek.

Shybka pod Čechovým mostem byla postavena v letech 1898 až 1901 a vznikla dříve než samotný most. Tvar jeho pilířů je přizpůsoben právě shybce, most je postavený tak, aby ji nezatěžoval a neničil.

CO TO JE SHYBKA - je snížená část potrubí pro dopravu kapalin, jež funguje na principu spojených nádob. V praxi se asi nejčastěji setkáme s kanalizačními shybkami, které převádějí odpadní vody jedné strany vodního toku na druhý. 

Zřizuje se tedy v místě křížení stoky s řekou nebo potokem. Shybka je tvořena vtokovým a výtokovým objektem na obou březích vodního toku a vlastní shybkou, která je uložena zpravidla na dně vodního toku a sestává z několika souběžně vedených potrubí.

ZAJÍMAVOSTI PRAŽSKÉ STOKOVÉ SÍTĚ

  • Na pražské kanalizaci je cca 54 000 vstupních šachet, 132 odlehčovacích komor, 230 výpustí do vodotečí, 19 shybek, 15 podzemních retenčních nádrží
  • Nejdelší stoka "P" měří 7 km a vede z Jihozápadního Města k železničnímu mostu na Smíchově, kde se spojuje se stokou "K"
  • Nejširší stoka "K" má průměr 3,6 m
  • Nejhlubší stoka vede z Barrandova do Hlubočep, kde překonává 63 m převýšení
  • Nejstarší a architektonicky nejcennější kmenová stoka "A" je stavěna z dvakrát pálených glazovaných cihel; vede od Staroměstského náměstí, pod Pařížskou ulicí ke shybkové komoře u Čechova mostu, pod Vltavou a dále tunelem pod Letnou do kanalizační čistírny
  • Nejpomalejší proud splašků je ve stoce pod Strakonickou ulicí
  • Nejstudenější stoka je také pod Strakonickou ulicí - má teplotu kolem 7 stupňů Celsia
  • Nejdelší zaklenutý potok je Motolský, v podzemí vede skoro 6 km.

ODVÁDĚNÍ A ČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD

Na stokovou síť bylo v roce 2016 napojeno 1,27 miliónů obyvatel. V centrální části města je vybudován jednotný kanalizační systém, který odvádí odpadní vody společně s dešťovými srážkami do Ústřední čistírny odpadních vod. 

Oddílný systém v okrajových částech Prahy odvádí dešťové vody zvlášť. PVK provozuje kromě ústřední čistírny dalších dvacet pobočných čistíren – Březiněves, Horní Počernice – Čertousy, Dolní Chabry, Holyně, Kbely, Koloděje, Kolovraty, Klánovice, Lochkov, Miškovice, Nebušice, Nedvězí, Sobín. Svépravice Uhříněves – Dubeč, Újezd nad Lesy, Újezd u Průhonic, Vinoř a Zbraslav.

PVK v roce 2017 vyčistily celkem 117 734 tis. m3 odpadní vody, z toho Ústřední čistírna odpadních vod 109 602 tis. m3 (93%), zbytek pobočné čistírny.

Celková délka stokové sítě 3 689 km

Délka kanalizačních přípojek 979 km

Počet kanalizačních přípojek 122 056

Počet provozovacích čerpacích stanic 337

Počet zařízení na čištění odpadních vod 20 pobočných čistíren + Ústřední čistírna

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj