Během období mezi lety 2018 až 2023 podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu regeneraci necelé desetiny evidovaných brownfieldů. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.
V uplynulých letech poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ze státního rozpočtu a z evropských prostředků přes 5 miliard korun na projekty regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval, zda bylo vynaložení peněžních prostředků efektivní, zjistil, že díky podpoře se sice snížil počet brownfieldů, ne ale v takovém rozsahu, v jakém ministerstvo původně plánovalo.
Jenom desetina brownfieldů
Česká republika se dlouhodobě potýká s velkým počtem nevyužívaných, zanedbaných a v některých případech i kontaminovaných objektů, neboli brownfieldů, které se nachází po celém území. Jejich počet skokově narůstal zejména v devadesátých letech a další vznikaly kvůli technologickému pokroku a hospodářským výkyvům.
Počátkem letošního roku evidovala Národní databáze brownfieldů v ČR celkem 4 349 těchto objektů, které mají na své okolí většinou negativní dopady a jejich regenerace jsou často nákladné a časově náročné. Ministerstvo v letech 2018 až 2023 poskytlo formou dotace nebo finančního nástroje podporu 415 projektům, realizovaných v lokalitách typu brownfield, a to ve výši 5 059 mil. Kč.
„Vzhledem k celkovému počtu 4 349 brownfieldů evidovaných v době kontroly v Národní databázi brownfieldů lze konstatovat, že MPO podpořilo v kontrolovaném období regeneraci necelé desetiny evidovaných brownfieldů,“ uvedl NKÚ, který prověřoval, do jaké míry ministerstvo podporou přispělo k plnění cílů a vizí stanovených v Národní strategii regenerací brownfieldů 2019–2024 a tím ke snížení počtu brownfieldů. Dále úřad vyhodnocoval, do jaké míry se podařilo dosáhnout cílů, které pro oblast regenerace brownfieldů stanovuje Národní plán obnovy a zda došlo k účelnému a hospodárnému nakládání s podporou poskytnutou z programu 122D21 a programu Nemovitosti OPPIK.
Riziko nehospodárnosti
Finanční podporu na regenerace brownfieldů mohly čerpat obce a kraje i podnikatelé, přičemž ale municipality se o podporu na rozdíl od podnikatelů příliš nezajímaly. Největší zájem projevili podnikatelé o dotace z evropského operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, ke kterým se sešlo celkem 1 601 žádostí. Ministerstvo podle NKÚ schválilo dotace 357 projektům a do konce roku 2023 na ně vyplatilo celkem 4,2 mld. Kč.
Dotační program byl určen ke snížení počtu brownfieldů a měl malým a středním podnikatelům usnadnit modernizaci zastaralých, prostorově a technicky nevyhovujících budov nebo je nahradit novými budovami určenými pro podnikání. Program měl projekty podpořit i formou finančního nástroje (např. úvěry, garance nebo kapitálové investice). Na rozdíl od dotace ale šlo o vratnou podporu, v rámci které se prostředky vrací zpět do systému a mohou být opakovaně využity.
Formou zvýhodněného úvěru ministerstvo podpořilo čtyři projekty částkou 118 mil. Kč. Vedle MPO se na poskytnutí finančního nástroje podílel dále správce a finanční zprostředkovatel a úřad zjistil, že těmto subjektům byly zatím vyplaceny odměny ve výši 31,4 mil. Kč, tedy téměř 27 % z poskytnuté podpory.
„U výdajů spojených s odměnou pro finančního zprostředkovatele upozorňuje NKÚ na riziko nehospodárnosti, neboť do konce roku 2023 mu byla počítána odměna z částky vyšší, než jakou skutečně spravoval. Na odměně inkasoval 23,3 mil. Kč. Finanční vypořádání včetně přepočtení výše odměny je plánováno na rok 2028,“ uvedl, podle něhož je nezbytné, aby ministerstvo trvalo na tom, že při přepočtu odměny pro finančního zprostředkovatele bude správce vycházet ze skutečně vyplacených příspěvků.
Komentáře