Bateriové úložiště, které v Česku nemá obdoby. Ve Vraňanech na Mělnicku vznikl projekt Energy nest, který se bude v tuzemsku starat o stabilizaci přenosové soustavy. Zařízení kombinuje na první pohled dvě zcela odlišné technologie – komplexní bateriové úložiště a plynové spalovací turbíny.
Hybridní zdroj energie vstoupil do plného provozu v první polovině července. Zařízení není podle odborníků určené pro výrobu energie, ale především k poskytování služeb pro přenosovou soustavu. Projekt zahrnuje šest plynových turbín, které jsou napájeny zemním plynem. Společně s nimi dokáže flexibilně reagovat na požadavky provozovatele přenosové soustavy a poskytovat služby výkonové rovnováhy. „Plynové turbíny mají minimální reakční dobu a dokážou najet na plný výkon za méně než dvě minuty, bateriové úložiště dodává výkon během jejich startu,“ tvrdí Radek Kundrata, jednatel společností HUTIRA. Celkově má projekt v pohotovostním režimu prakticky nulovou emisní stopou, koncept hybridního zdroje vyvinuli odborníci s cílem posílit energetickou bezpečnost České republiky a podpořit dekarbonizaci tuzemské energetiky.
Společnost HUTIRA byla jedním z hlavních dodavatelů předávací stanice plynu i dalších několika stěžejních technologií. Mezi ně patří například regulační stanice, průmyslový plynovod, šest filtračních skidů s dohřevem plynu pro jednotlivé turbíny a také jejich napojení do systému. „Před každou turbínou je instalovaný objekt s finální filtrací a dohřevem plynu, který zajišťuje požadovanou čistotu plynu a teplotu. Abychom dosáhli náročných požadavků na čistotu plynu, umístili jsme do něj koalescenční filtr a další předehřívač,“ vysvětlil Robert Sobočík, technický ředitel společnosti HUTIRA, který měl montáž plynového zařízení ve Vraňanech na starosti.
Inovativnost řešení spočívá v kombinaci technologií, konkrétně spalovacích turbín s bateriovým úložištěm. Turbíny s celkovým výkonem 32,4 megawattů jsou technicky odvozeny od leteckých motorů. Bateriové úložiště pak je s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 megawatthodin největší v České republice. „Svým rozsahem a objemem je tedy tento projekt opravdu speciální. Vzhledem k tomu, o jak sofistikovaný systém se jedná, jsme museli v rámci plynového hospodářství zvládnout regulaci vstupního tlaku na výstupní, a to zhruba o třetinu,“ doplnil Radek Kundrata.
Nejunikátnějším aspektem tohoto zařízení je právě spojení největšího českého bateriového úložiště a šestice plynových turbín, které dohromady tvoří spolehlivý stabilizační zdroj. Plynové turbíny jsou navíc připravené i na spalování vodíku jakožto energetického média budoucnosti. „Dodaná technologie byla navržena tak, aby v budoucnu umožnila přechod na vodík, který bude využíván jako palivo pro plynové turbíny. Případně bude umožňovat napojení na elektrolyzér, který by mohl být v dalších letech realizován v této lokalitě,“ potvrdil Martin Panáč, předseda představenstva Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.
Výstavba zařízení, které má přispívat ke stabilizaci přenosové soustavy, trvala přes rok a vyšla přibližně na miliardu korun. Za projektem Energy nest stojí skupina Decci, která se zaměřuje na projekty moderní energetiky.
Komentáře