3/2024

Společnost HUTIRA dodala část systému plynového hospodářství pro největší hybridní zdroj energie v Česku

| zdroj: Hutira0

Hutira1

Bateriové úložiště, které v Česku nemá obdoby. Ve Vraňanech na Mělnicku vznikl projekt Energy nest, který se bude v tuzemsku starat o stabilizaci přenosové soustavy. Zařízení kombinuje na první pohled dvě zcela odlišné technologie – komplexní bateriové úložiště a plynové spalovací turbíny.

Hybridní zdroj energie vstoupil do plného provozu v první polovině července. Zařízení není podle odborníků určené pro výrobu energie, ale především k poskytování služeb pro přenosovou soustavu. Projekt zahrnuje šest plynových turbín, které jsou napájeny zemním plynem. Společně s nimi dokáže flexibilně reagovat na požadavky provozovatele přenosové soustavy a poskytovat služby výkonové rovnováhy. „Plynové turbíny mají minimální reakční dobu a dokážou najet na plný výkon za méně než dvě minuty, bateriové úložiště dodává výkon během jejich startu,“ tvrdí Radek Kundrata, jednatel společností HUTIRA. Celkově má projekt v pohotovostním režimu prakticky nulovou emisní stopou, koncept hybridního zdroje vyvinuli odborníci s cílem posílit energetickou bezpečnost České republiky a podpořit dekarbonizaci tuzemské energetiky.

Společnost HUTIRA byla jedním z hlavních dodavatelů předávací stanice plynu i dalších několika stěžejních technologií. Mezi ně patří například regulační stanice, průmyslový plynovod, šest filtračních skidů s dohřevem plynu pro jednotlivé turbíny a také jejich napojení do systému. „Před každou turbínou je instalovaný objekt s finální filtrací a dohřevem plynu, který zajišťuje požadovanou čistotu plynu a teplotu. Abychom dosáhli náročných požadavků na čistotu plynu, umístili jsme do něj koalescenční filtr a další předehřívač,“ vysvětlil Robert Sobočík, technický ředitel společnosti HUTIRA, který měl montáž plynového zařízení ve Vraňanech na starosti.

Inovativnost řešení spočívá v kombinaci technologií, konkrétně spalovacích turbín s bateriovým úložištěm. Turbíny s celkovým výkonem 32,4 megawattů jsou technicky odvozeny od leteckých motorů. Bateriové úložiště pak je s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 megawatthodin největší v České republice. „Svým rozsahem a objemem je tedy tento projekt opravdu speciální. Vzhledem k tomu, o jak sofistikovaný systém se jedná, jsme museli v rámci plynového hospodářství zvládnout regulaci vstupního tlaku na výstupní, a to zhruba o třetinu,“ doplnil Radek Kundrata.

Nejunikátnějším aspektem tohoto zařízení je právě spojení největšího českého bateriového úložiště a šestice plynových turbín, které dohromady tvoří spolehlivý stabilizační zdroj. Plynové turbíny jsou navíc připravené i na spalování vodíku jakožto energetického média budoucnosti. „Dodaná technologie byla navržena tak, aby v budoucnu umožnila přechod na vodík, který bude využíván jako palivo pro plynové turbíny. Případně bude umožňovat napojení na elektrolyzér, který by mohl být v dalších letech realizován v této lokalitě,“ potvrdil Martin Panáč, předseda představenstva Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.

Výstavba zařízení, které má přispívat ke stabilizaci přenosové soustavy, trvala přes rok a vyšla přibližně na miliardu korun. Za projektem Energy nest stojí skupina Decci, která se zaměřuje na projekty moderní energetiky.

Hutira2
Hutira3

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj