3/2024

Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet

Z ekonomického hlediska se v současné době jeví jako nejlepší varianta biomasa, přičemž na první pohled se zdá, že díky obrovským plochám lesů by jí země měla mít dost. Vzhledem k prudkému růstu poptávky ji však Finsko bude pravděpodobně rovněž dovážet ze zahraničí.

Finsko na konci letošního února schválilo zákon, podle kterého bude výroba elektrické energie a tepla z uhlí od května roku 2029 zakázána. Uhlí je však pro Finsko v současnosti důležitým energetickým zdrojem, který pokrývá přibližně 20 % potřeb při vytápění tamních domácností.

Jelikož Finsko neplánuje začít intenzivně využívat zemní plyn, nedisponuje dostatečným potenciálem pro geotermální zdroje a vzhledem ke své poloze na severu nemá nedostatek slunečního svitu v období zimy pro solární zdroje, uhlí pravděpodobně vystřídá biomasa. Ta může být v podobě dřeva, odpadu z lesní těžby, štěpky z dřevozpracujícího průmyslu, černého louhu či jiných odpadů rostlinného původu.

Do 10 let má poptávka vzrůst o 70 %

Podle odhadů konzultační společnosti Poyry, které měla k nahlédnutí agentura Reuters, by poptávka po energii z biomasy měla ve Finsku do roku 2030 vzrůst ze současných 38 TWh na 64 TWh, tedy o bezmála 70 %.

Ačkoliv je Finsko zemí lesů, které pokrývají přibližně tři čtvrtiny rozlohy celé země, podle společnosti Poyry, která je jedním z poradců finské vlády v oblasti energetiky, průmyslu a infrastruktury, vzroste domácí těžba pouze o 8 TWh, což nebude stačit pro pokrytí výrazného růstu poptávky.

Finsko se tak bude zřejmě po další biomase poohlížet i za svými hranicemi. Kromě dovozu by se podle Poyry měla země zaměřit i na zvýšení efektivity lesního hospodářství a vyššího využívání zbytků po těžbě dřeva.

„Je poněkud trapné, že by Finsko mělo nastolit energetickou politiku, která z nás udělá čistého dovozce biomasy. Jsme zemí lesů,“ uvedl podle agentury Reuters Jukka Leskela, ředitel finské společnosti Energia.

Podle Leskely by část dovozu mohla pocházet z oblastí v Pobaltí, včetně Ruska, odkud Finsko již část biomasy dováží. Dovoz biomasy z Ruska by však byl v rozporu s tlakem některých členských zemí EU omezit energetickou závislost na této zemi.

Dovoz ze zahraničí je levnější

Podle Riku Huttunena z energetického oddělení finského ministerstva hospodářství a zaměstnanosti limitují možné vyšší využívání domácí biomasy i omezené možnosti přepravy biomasy ze severu země. Dovoz biomasy z okolních zemí by rovněž byl pro energetické společnosti levnější.

„Je zde tlak omezit využívání domácí dřeva … Běžně je využíváno v regionech, kde je hodně dřeva a méně lidí ale nyní se bavíme o městech s málo lesy a mnoho lidmi. Je evidentní, že potřebujeme dovoz,“ říká Riku Huttunen.

Podle odhadů společnosti Energia bude biomasa do roku 2030 tvořit 60 % palivového mixu ve finských teplárnách. V současné době přitom její podíl nedosahuje ani 30 %. Kromě biomasy bude země podle zástupců tamního průmyslu více nasazovat i tepelná čerpadla, využívat odpadní teplo z datacenter a rozvíjet technologie akumulace tepelné energie.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj