V Arktidě se otepluje, což má za následek ústup ledovců. Z nového výzkumu vyplývá, že tato skutečnost vede k odkrývání podzemních pramenů, které jsou velkým zdrojem metanu.
Nově objevené zdroje chybí v metanové bilanci
Vědci z Cambridgeské univerzity a norského Univerzitního centra na Svalbardu v nové studii, která byla publikována ve vědeckém časopise Nature Geoscience, zjistili, že na místech, která byla dříve zakryta ledovcem, vyvěrají prameny podzemní vody, z nichž unikají velké objemy metanu.
Tým předpokládá, že tento dosud nepoznaný zdroj metanu bude dále narůstat, jelikož ledovce se budou pravděpodobně stále zmenšovat, následkem čehož se bude odkrývat stále více pramenů podzemní vody. K těmto emisím se navíc přidávají emise metanu z tajícího ledu a arktické půdy, což dohromady přispívá ke globálnímu oteplování.
„Tyto prameny jsou významným zdrojem emisí metanu, který bude potenciálně růst. Zároveň jde o zdroj, který není zahrnut v současné bilanci metanu,“ upozorňuje hlavní autorka studie Gabrielle Kleberová, která se společně s dalšími odborníky obává, že emise z rozbředlé Arktidy mohou ještě zhoršit globální oteplování.
Gabrielle Kleberová se téměř tři roky věnovala monitorování chemického složení vody z více než stovky pramenů napříč Svalbardem, kde se teplota vzduchu otepluje dvakrát rychleji než je v Arktidě průměr. Kvůli této skutečnosti se vědcům vyplatí situaci na Svalbardu zkoumat, protože jim může poskytnout přibližnou představu o tom, jaké změny lze očekávat později v jiných částech Arktidy.
Pod ledovci se skrývá systém podzemní vody
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře