3/2024

Summit o evropské konkurenceschopnosti v rámci maďarského předsednictví Rady EU

| zdroj: MOL0

MOL_Campus_Versenyképességi_Tanács_002
zdroj: MOL

V centrále Skupiny MOL se uskutečnilo první neformální zasedání evropské Rady pro konkurenceschopnost. Akce proběhla v rámci maďarského předsednictví Rady Evropské unie. Zástupci členských států v Budapešti diskutovali o hospodářských výzvách, kterým Evropa aktuálně čelí. Průmyslové subjekty zde zdůraznily, že klíčem k úspěšné zelené transformaci je posílení evropské konkurenceschopnosti, což vyžaduje spolupráci a příznivé prostředí pro rozvoj průmyslu ze strany EU.

Ministři a tajemníci členských států EU odpovědní za konkurenceschopnost regionu se včera sešli v areálu MOL Campus v Budapešti na úvodním neformálním zasedání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET). Hlavním tématem akce bylo zachování a posílení konkurenceschopnosti Evropy. Na akci vystoupili Zoltán Áldott, předseda dozorčí rady skupiny MOL, a Marco Mensink, generální ředitel Evropské rady chemického průmyslu (CEFIC).

Je v zájmu nás všech, aby Evropa zůstala silná a konkurenceschopná. To však vyžaduje spolupráci mezi průmyslovými subjekty a evropskou politikou. Žádáme proto vedení Evropské unie, aby klíčovým hráčům na trhu namísto nadměrných regulací a administrativní zátěže poskytlo předvídatelnou a realistickou představu budoucnosti. Klimatický balíček ‚Fit for 55‘ je skvělou vizí, ale Evropa potřebuje plán, který by řešil reálné a aktuální výzvy, tedy spíše ‚Fit for Reality‘. Skupina MOL dlouhodobě plní zelené cíle EU a zároveň hraje klíčovou roli v zajišťování energetické bezpečnosti v regionu střední a východní Evropy. Jsme plně odhodlaní v zelené transformaci pokračovat a urychlit ji, ale potřebujeme k tomu vhodné prostředí,“ uvedl ve svém uvítacím projevu Zoltán Áldott, předseda dozorčí rady Skupiny MOL.

Na obavy o konkurenceschopnost regionu upozornily evropské průmyslové subjekty již letos v únoru, kdy celkem 73 vedoucích představitelů z téměř 20 odvětví vydalo společné prohlášení adresované Alexandru De Croovi a Ursule von der Leyen. Podle prohlášení, známého jako Antverpská deklarace, závisí úspěšný přechod na zelenou energii právě na konkurenceschopnosti evropského regionu. Od té doby podepsalo prohlášení více než 1 200 organizací a nadále pokračují snahy pro vytvoření konsensu v rámci budoucího směřování evropského průmyslu, což bylo i předmětem budapešťského summitu.

Účastníci setkání se shodli, že pro úspěšnou energetickou transformaci průmyslu a podporu evropské konkurenceschopnosti je ze strany evropských politiků potřeba zohlednit následující body:

  1. Přijmout nové průmyslové a regulační rámce: Samotné zelené cíle nestačí, je třeba jednotlivé průmyslové subjekty aktivně podporovat.
  2. Provést důkladnou analýzu skutečných dopadů klimatické a energetické politiky EU na evropskou konkurenceschopnost a schopnost získávat investice.
  3. Zajistit legislativní jistotu a přístup k udržitelným technologiím a zároveň snížit míru byrokracie, regulační zátěže a rizika pro inovativní udržitelné projekty.
  4. Sjednotit politiky členských států, ale zároveň zohlednit regionální specifika.
  5. Vynaložit vyšší míru finančních prostředků z Evropského systému obchodování s emisemi (ETS) na transformaci energeticky náročných odvětví.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj