3/2024

Stavebnictví hrozí nedostatek těženého stavebního materiálu

| zdroj: TZ Těžební unie0

stones-1568246_640.jpg
zdroj: Pixabay

Ekonomická krize v důsledku pandemie covid-19 se stále silněji odráží také ve stavebnictví a dodávkách těženého stavebního materiálu. Těžební unie, která těžaře stavebního materiálu sdružuje, hlásí až 30% propad dodávek. Dočasný útlum investičních akcí ale není jediný, co stavebnictví a těžbu stavebních materiálů ohrožuje. V horizontu několika let dojdou zásoby v dosud činných kamenolomech a přírodní stavební materiál jako je kámen, písek či štěrk se stane nedostatkovou komoditou.

Navzdory proklamacím, že České republika se musí z krize proinvestovat, stavební odvětví ani dodavatelé stavebních materiálů zatím podporu investic ze stranu státu nepociťují.

„Firmy sdružené v Těžební unii avizují pokles o 20% - 30%. Stát zatím vypsal a vysoutěžil jen velmi malý počet veřejných zakázek na výstavbu silnic a dálnic a příprava zakázek je zdlouhavá. Neprojevilo se zatím a ni slibované navýšení rozpočtu pro Ministerstvo dopravy ČR na investice do komunikací a železnic,“ vysvětluje předseda představenstva Těžební unie Pavel Fiala.

Investiční akce omezily také kraje a obce. Důsledky pandemie tak závažně ohrožují jak stavební firmy, tak i těžební společnosti, které dodávají potřebné suroviny. „Prodáváme o 20-30% méně. Ceny jsme ale museli zachovat, nelze přistoupit k žádným dalším slevám. Kvůli sníženým prodejům se nám zvyšují jednotkové fixní náklady,“ vysvětluje zásadní problémy Otakar Veselý, výrobně-technický ředitel společnosti Kámen a písek, spol. s.r.o Český Krumlov.

Postupný propad očekávají dodavatelé těženého stavebního materiálu ještě v příštím roce. Podle Těžební unie by ohroženým firmám pomohl zejména stabilní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, rychlejší projekční příprava i lepší plánování a vypisování zakázek již na začátku stavební sezóny a ne až ve druhé polovině roku.

Stavebnictví však kromě koronavirové krize čeká další problém. Hrozí totiž nedostatek stavebních surovin. „V segmentu kameniva jsme dosud soběstační, ale situace se zásadně zhorší v horizontu 10 let, kdy dojde k vytěžení zásob na mnoha kamenolomech v Evropě a dosud se nepodařilo otevřít žádné nové ložisko stavebního kamene,“ upozorňuje Otakar Veselý.

Podle těžařů je proto veřejným zájmem upravit příslušnou legislativu a zjednodušit proces otevírání nových lomů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj