2/2024

Srbští vodohospodáři v Česku

| zdroj: MPO0

ČBu,_wastewater_treatment_plant_04
zdroj: wikimedia.org, ilustrační foto

Ekonomický úsek českého velvyslanectví v Bělehradě, společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO), v týdnu od 30. září tohoto roku zorganizoval pracovní cestu pro zástupce srbského vodohospodářského sektoru zaměřenou na představení relevantních partnerů v České republice. Cílem projektu ekonomické diplomacie (PROPED) bylo pomoci v navazování kontaktů mezi českými firmami a potencionálními zájemci z řad municipální sféry v Srbsku.

Zástupci měst Kragujevac, Niš, Vršac a Vlasotince, za doprovodu experta Hospodářské komory Srbska pro komunální podniky, měli možnost seznámit se s produkty 8 českých firem se zájmem o srbský trh. Rovněž navštívili 3 provozy čistíren odpadních vod a úpraven pitné vody, kde měli možnost v praxi vidět většinu představených řešení a přímo se zeptat provozovatelů na detaily jejich fungování.

Z dříve prezentované studie organizace Naled vyplývá, že v Srbsku je ke kanalizační síti připojeno pouze 67,2% domácností, s tím, že počet nových připojení vzrostl za posledních deset let pouze o cca 1%. Napojení na čištění městských odpadních vod s alespoň sekundárním čištěním se pak v Srbsku dostává pouze 14,67% obyvatel – v Česku je tato hodnota na cca 85%. NALED ve studii dále uvádí, že v Srbsku je nyní jen 36 fungujících čističek odpadních vod. S vidinou výše zmíněného bylo také vytypováno několik vhodných partnerů k návštěvě.

V průběhu cesty bylo zřejmé, že velice zajímavým artiklem jsou pro srbskou stranu čistírny odpadních vod (ĆOV) pro menší obce, prezentované firmou Asio, která zároveň zaujala svými prvky modro-zelené infrastruktury. Právě řešení tepelných ostrovů uvnitř přehřátých měst je v Srbsku velice potřebné a jejich zavádění pomáhá v zemi spolufinancovat i EU. Srbská delegace se zajímala i o technologie předčištění představené společností Fontana R. Jako pro menší obce ideální se dále jeví technologie Sigma Press určené pro odčerpávání odpadních vod z jednotlivých či vícero domácností.

Vzhledem k silnému výtlaku do větších vzdáleností je tak možné odpadní vody dopravit přímo do ČOV nebo vzdálenější či výše položené kanalizace, což je díky členitému reliéfu a jejich urbanistickému rozvržení případ i mnohých srbských měst a obcí. V Srbsku doposud spíše neznámé je i řešení tzv. kořenových ČOV, dodávané spin-offem ConWem jenž vzešel z VUT v Brně, které srbským partnerům nabízí alternativu jiného druhu.

V oblasti ČOV je dále potenciál i v oblasti přípravy nových projektů a staveb. Výrazné postavení českých dmychadel Kubíček na srbském trhu dále sílí a dle zájmu přítomných municipalit se tak bude dít i nadále. Potenciál dalšího rozvoje mají v největší západobalkánské zemi i produkty zaměřené na kamerovou inspekci kanalizací, kterých je na místním trhu od společnosti Zikmund Electronics také již několik. Pro komplexnější řešení šitá na míru zákazníkovi, byla poté představena činnost Czech Water Alliance - sdružující pro srbský trh řadu zajímavých českých firem.

Sektor vodohospodářství v Srbsku je z pohledu českých firem potencionálně velice atraktivní. Velvyslanectví ČR v Bělehradě společně s MPO plánuje na toto téma řadu dalších akcí. Tou nejbližší je bezesporu veletrh Sajam Voda, jenž se koná na začátku prosince tohoto roku a je možné se jej účastnit i s podporou MPO.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA