3/2024

Soudem nařízené snižování emisí CO2 u společnosti Shell

| autor: František Vörös, konzultant0

800px-Shell_gas_station,_Opuštěná,_Brno_(2).jpg
zdroj: wikimedia.org

V květnu byla na publikována překvapivá informace, že nizozemský soud nařídil nadnárodní společnosti Shell snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 %. Pokusil jsem se získat podrobnější informace.

Především o jedné z největších petrochemických společností Shell, o které jsou na Wikipedii dostupné tyto informace:

Royal Dutch Shell je mezinárodní britsko-nizozemská globální společnost s výrobními a obchodními aktivitami ve více než 140 zemích světa. Dále se uvádí, že dle tržeb je největší petrochemickou společností v Evropě a druhou největší na světě. Tržby v roce 2019 dosáhly 344,9 miliard USD, počet zaměstnanců 83 tisíc. Založena v roce 1907. Podniká v pěti hlavních oborech činnosti:

  • Vyhledávání a těžba ropy a plynu
  • Plyn a energie
  • Rafinerie a marketing
  • Chemie
  • Obchod a transport

Vyrábí základní chemikálie z ropy a zemního plynu: konkrétně etylen, propylen, aromáty, monoetylenglykol pro PET, polyoly pro PUR, alfaolefiny pro vlastní typy PE – vše v množství 18 milion tun.

V rámci aktivit v oblasti udržitelnosti společnost v roce 2019 zahájila ve spolupráci s americkou společností Nexus Fuels LLC zpracování pyrolyzního oleje z chemické recyklace odpadních plastů. Tuto aktivitu Shell rozšířila ve svých pobočkách po světě s ambicí do roku 2025 takto zpracovávat pyrolyzní olej z jednoho milionu tun plastového odpadu.

V Nizozemsku vstoupila v roce 2019 společnost Shell do konsorcia, které zahrnuje společnosti Air Liquide, Nouryon, Enerkem a přístav Rotterdam, aby zrealizovaly první závod na využití odpadů na výrobu chemikálií. Zpracovat by se mělo 360 000 tun za rok nerecyklovatelného odpadu, včetně plastů, na 220 000 tun bioetanolu.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj