Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP) dnes zveřejnili informaci o zahájení nové etapy programu Nová zelená úsporám pro příští rok. Některé představené změny můžou mít negativní dopad na sektor fotovoltaiky a vyvolávají vážné obavy.
Ministerstvo představilo novinky jako zálohové financování a zvýhodněný úvěr a věnuje se hlavně podprogramům Oprav dům po babičce a NZÚ Light. Nezmiňuje už však náhlé zásadní, ne tak pozitivní změny v podmínkách programu týkajících se fotovoltaiky. Ty totiž vzbuzují vážné obavy o stabilitu sektoru a kvalitu instalací.
Hlavní změny, které nás znepokojují, zahrnují:
- Snížení maximální velikosti FVE pro podporu z 10 kWp na 5 kWp
- Omezení podpory na pouhých 30 % nákladů při samostatné realizaci FVE
Změny nebyly předem podrobně konzultovány se sektorem, což považujeme za krok špatným směrem. Rozhodnutí tohoto rozsahu by mělo být implementováno postupně a s ohledem na současné problémy v odvětví, mezi které patří letošní výrazný propad rezidenčního sektoru FVE, průtahy ve stavebním řízení u střešní fotovoltaiky nebo masivní nedostatky u administrace dotací zprostředkovávaných Národní rozvojovou bankou.
Solární asociace oceňuje snahu obou institucí o komplexní přístup k podpoře udržitelnosti a energetických úspor. Pozitivně vnímáme odstranění požadavků na omezené přetoky elektřiny a zavedení zálohových plateb, které zjednoduší financování projektů. Chápeme potřebu diverzifikovat podporu do dalších oblastí, jako je zateplení budov či dekarbonizace vytápění. Zároveň však upozorňujeme, že snižování podpory pro FVE může podkopat dosažení národních klimatických cílů. Stát si stanovuje ambiciózní plány pro rozvoj obnovitelných zdrojů, avšak chybí jasné nástroje a strategie, jak jich dosáhnout.
Pro zajištění dlouhodobé stability sektoru obnovitelných zdrojů a dosažení dekarbonizačních cílů doporučujeme:
- Zachovat podporu minimálně na současné úrovni
- Realizovat změny postupně a s detailní konzultací s dotčenými stranami.
Komentáře