Nová studie zjistila, že pokud se Číně podaří zlepšit kvalitu ovzduší snížením znečišťujících emisí, mohlo by to mít negativní dopad na celkovou změnu klimatu.
Oxid siřičitý, černý uhlík a organický uhlík
Znečištěné ovzduší je v Číně velmi vážným problémem, v současnosti je země největším emitentem emisí CO2 na světě. Tamní vláda se proto rozhodla zlepšit kvalitu ovzduší v celé zemi a podnikla kroky ke snižování emisí látek významně znečišťujících ovzduší, jako je oxid siřičitý (SO2) a primární aerosoly.
„Ekonomický růst a industrializace v Číně v posledních desetiletích byla podpořena zvyšující se spotřebou energie z uhlí, což z Číny udělalo největšího světového producenta hlavních znečišťujících látek, jako je oxid siřičitý a černý uhlík. Tyto znečišťující látky mají významný dopad na kvalitu ovzduší a veřejné zdraví, proto Čína zavedla přísná opatření k jejich snížení. Opatření byla účinná, takže po roce 2013 došlo k podstatnému zmírnění znečištění ovzduší v Číně,“ uvedl Dr. Yixuan Zheng, vedoucí autor nové studie.
Vědci z amerického Carnegie Institution for Science, Čínské akademie environmentálního plánování, čínské Tsinghua University, a americké University of California Irvine, využili modelování k tomu, aby analyzovali, jaký efekt má snižování čínských emisí oxidu siřičitého, černého uhlíku a organického uhlíku, na globální změnu klimatu. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny v časopise IOP Publishing Environmental Research Letters.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře