„Celkově považujeme rok 2017 z pohledu výroby za průměrný, nenastaly žádné větší technické problémy, museli jsme se však vypořádat se snížením dodávek uhlí od našeho hlavního dodavatele společnosti OKD,“ uvedl Marcel Vrátný, technický ředitel společnosti Veolia Energie ČR.
„Museli jsme reagovat dodávkami uhlí z Ruska a Polska, ale situaci jsme zvládli a domácnosti na Severní Moravě a ve Slezsku žádný dopad nepocítily,“ dodává Tomáš Groň, ředitel největší organizační jednotky ve skupině - Regionu Severní Morava a Slezsko. Dodává tepelnou energii zhruba 175 tisícům domácností, průmyslovým podnikům, nemocnicím, obchodním střediskům, školám a dalším zákazníkům v Ostravě, Karviné, Havířově, Frýdku-Místku, Krnově a okolních městech a obcích.
„V uplynulém období se na našich zdrojích nevyskytla žádná vážnější porucha a mohli jsme zároveň pracovat na realizaci ekologických staveb a rekonstrukci parní soustavy centralizovaného zásobování tepla na horkovodní,“ zhodnotil rok Pavel Dostál, ředitel Regionu Střední Morava, který zásobuje teplem zhruba 44 tisíc bytů a řadu podniků v Olomouci, Přerově a Novém Jičíně. „V ostatních krajích se nám v roce 2017 podařilo díky obchodním aktivitám navýšit prodej tepla hlavně v Praze a středních Čechách,“ doplnil Martin Brůha, ředitel Regionu Čechy.
Aktuální topná sezóna začala po zhruba čtyř-měsíční odstávce v září o několik dnů dříve než v předchozím roce.
Výroba tepla a elektřiny je ve skupině Veolia Energie ČR realizována převážně v kombinovaném cyklu nebo-li kogeneraci, která přináší větší využití energie obsažené v palivu a je ohleduplnější k životnímu prostředí. Výroba elektřiny dosáhla loni 1 419 GWh, což bylo zhruba o 14 % méně než v předchozím roce. Příčinou je omezení výroby z důvodu nízkých výkupních cen elektřiny.
Výroba chladu přesáhla loni 15 tisíc MWh, byla tedy na zhruba stejné úrovni jako v roce 2016. Obliba dodávek chladu však stoupá. „Mezi naše největší zákazníky využívající chlad patří zejména velká obchodní centra Karolina a Avion Shopping Park v Ostravě, ale také nemocniční zařízení,“ dodává Tomáš Groň, ředitel Regionu Severní Morava a Slezsko.
Nárůst poptávky po centrálních dodávkách chladu potvrzuje také ředitel Regionu Čechy Martin Brůha: „Daří se nám tuto službu úspěšně poskytovat rezidenčním projektům. Jedním z nových klientů je například luxusní budova V Tower na pražském Pankráci.“
Na výrobě tepla, elektřiny a chladu se ve skupině podílí 1 970 kotlů, 17 parních turbín, 13 kogeneračních jednotek a 10 točivých redukcí. Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325 tisíc domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském
a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí, které je doplněno plynem a stále výrazněji také biomasou.
Komentáře