Petrochemické firmy vyrábějí plasty většinou v naturální barvě. Pokud zákazníci požadují barevné, nebo speciální typy, mohou aplikovat tzv. koncentráty (masterbatche), což jsou směsi plastů s vysokými koncentracemi barviv, nebo aditiv, včetně plniv. Uvádí se, že na jednoho výrobce panenských plastů připadá sedm výrobců masterbatchí nebo kompounderů.
O široké škále možností vypovídá fakt, že na stránkách platformy pro výběr materiálu lze nalézt údaje o 273 070 aditivech a 15 100 pigmentech. Masterbatche se míchají s panenskými plasty buď u kompounderů nebo u zpracovatelů před vstřikováním, vytlačováním nebo vyfukováním.
Nejpoužívanějším typem masterbatchí pro plasty jsou bílé s aplikovaným oxidem titaničitým. Každoroční spotřeba bílých plastů se má zvyšovat o 2,1 %. Po loňském zařazení v rámci evropského chemického zákona REACH kysličníku titaničitého mezi potenciální karcinogeny 2. kategorie, nastanou problémy s aplikacemi bílých plastů pro styk s potravinami a s recyklací těchto odpadů.
Zákaz používání TiO2 v koncentraci vyšší než 1 % vstoupil v platnost 1. 10. 2021. Látka TiO2 musí být klasifikována jako karcinogenní, pokud je vdechována, pokud je dodávána samostatně nebo ve směsích, kde je více než 1 % práškovitého TiO2 s průměrem částic pod 10 mikrometrů. Takovéto směsi musí být označeny štítkem s větou „Při používání se může vytvářet nebezpečný, dýchatelný prach. Nevdechujte prach“. I kapalné a pevné výrobky, které obsahují více než 1 % TiO2, musí být takto označeny.
Důsledkem tohoto rozhodnutí je zrušení investičních záměrů na rozšiřování výroby TiO2. Někteří výrobci bílých masterbatchí vyvíjejí náhrady s využitím alternativmích bílých surovin.
Druhou významnou skupinou barevných masterbatchí jsou černé odstíny, určené jak pro barvení panenských plastů, tak pro barvení regranulátů. K dosažení žádaného černého podtónu se používají různé druhy sazí, vyrobené jednou z pěti základních technologií. Černé plasty je možno mechanicky recyklovat, avšak systémy třídění dle typů plastu, založené na principu NIR senzorů (near infrared radiation) nedokáží rozpoznat plasty barvené sazemi, takže tyto často končí na skládkách nebo ve spalovnách. Výrobci masterbatchí vyvinuly typy s černými anorganickými pigmenty, které třídění neruší.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře