Evropský parlament schválil koncem června Evropský právní rámec pro klima (EU Climate Law), jehož součástí je snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 a dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
V článku Evropský chemický průmysl cílí na CO2 neutralitu do roku 2050 jsem v závěru uvedl, že investiční aktivity se budou řídit strategií dekarbonizace a udržitelnosti při minimálních investicích do nových parních krakovacích jednotek a při dominanci investic do oběhové ekonomiky a udržitelných zdrojů energie. Bez náhrad fosilních surovin surovinami z odpadních zdrojů se dekarbonizace nezdaří. Cirkulární ekonomika nahradí dnešní nefunkční globální dodavatelské řetězce.
V článku Dekarbonizace průmyslu snadno a rychle autor připomíná, že řešení v EU nespočívá v přemístění části průmyslu mimo EU, prioritou by mělo být prohloubení soběstačnosti a nezávislosti průmyslu. Ke stejnému závěru dospěli účastníci summitu EU a USA, když se zavázali, že budou bojovat proti přesunu uhlíkových emisí do jiných regionů.
Koncem května vzbudila značnou pozornost zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) nazvaná „Net Zero by 2050. A Roadmap for global Energy Sector". Zpráva je první komplexní studií na světě o tom, jak přejít do roku 2050 na systém s nulovou čistou energií a zároveň zajistit stabilní a dostupné dodávky energie pro silný ekonomický růst s dominancí obnovitelných zdrojů energie, místo fosilních paliv.
Navrhuje 400 opatření k dosažení tohoto cíle. Mimo jiné se týkají nulových investic do fosilních paliv a uhelných elektráren, nové automobily od roku 2035 bez spalovacích motorů, instalace do roku 2030 čtyřikrát vyššího výkonu solárních panelů a větrníků oproti roku 2020. Energetickou účinnost zvyšovat průměrně o 4 % ročně.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře