Snižování počtu obchodovatelných povolenek na emise skleníkových plynů, bude mít za následek tlak na zvyšování jejich ceny. Pro výroby, které mají produkci založenou na využití surovin s obsahem uhlíku to může být potíž, někteří již nyní hlásí, že pokud revize bude schválena, může to být pro nemálo těchto podniků likvidační.
Zajímalo nás, jak se revize EU ETS dotkne Třineckých železáren, a.s. v dalším obchodovacím období a jak se vlastně Třinecké železárny k ekologizaci a životnímu prostředí staví. Dotazy na toto téma nám zodpověděl vedoucí odboru Ochrany životního prostředí, Radim Klimša.
Jak se v případě TŽ projeví na jejich činnosti zdražení povolenek?
Změny v systému EU ETS, které se předpokládají od počátku dalšího obchodovacího období, tj. od roku 2021 v nás vzbuzují velké obavy. Dle návrhu reformy EU ETS pro období po roce 2020, který již byl schválen členskými státy EU a nyní se čeká na jeho schválení v parlamentu EU, dojde k výraznějšímu snižování množství emisních povolenek na trhu. To bude mít za následek výrazný nárůst jejich ceny.
Předpokládá se, že se
cena povolenky dostane nad 30 EUR. Pro hutní firmy, jejichž výroba je
založena z principu na uhlíkových vstupech bez existující alternativy a s
daným, víceméně neměnným množstvím emisí CO2, to bude znamenat výrazný
nárůst deficitu bezplatných povolenek a jejich nutnost nákupu za mnohem
vyšší ceny. Ztráty mohou dosahovat řádů miliard Kč a jedním z
nejčernějších scénářů je i přesun výroby železa a oceli mimo EU. Tzn. do
zemí, kde zdaleka neplatí tak přísná environmentální legislativa.
Jak se TŽ podílejí v současnosti na znečištění ovzduší a co nové emisní limity budou znamenat pro podnik znamenat z ekonomického hlediska a jak to ovlivní životní prostředí v regionu?
TŽ v uplynulých létech významně investovaly do opatření na ochranu ovzduší. Byla realizována celá řada projektů ke snížení emisí prachu, díky kterým došlo za období let 2013 až 2017 ke snížení celkových emisí prachu z TŽ o cca 75 %. Zatímco v roce 2013 jsme emitovali celkem 594 t prachu, v roce 2017 to již bylo jen 144 t prachu. jen pro ilustraci uvádím, že např. v roce 1990 to bylo 9 585 t prachu a v roce 1965 dokonce 90 000 t prachu.
Výrazného snížení jsme také dosáhli u emisí dioxinů a polycyklických aromatických uhlovodíků. Díky instalaci dávkování aktivního uhlí do spalin aglomerací č. 1 a č. 2 poklesly celkové emise těchto látek z TŽ o cca 77 % u PCCD/F a o cca 97 % u PAU oproti roku 2013.
Nově bylo dokončeno odsíření emisí ze spékacích pásů obou aglomerací, což přispěje ke snížení emisí SO2.
Přestože TŽ plní přísné emisní limity a veškerá zařízení jsou
provozována na úrovni nejlepších dostupných technik, tzv. BAT,
připravujeme celou řadu dalších ekologických investic s cílem
dále zlepšovat stav životního prostředí uvnitř i v okolí areálu
společnosti.
Komentáře