2/2024

Priority ČAObH v rámci Evropské strategické agendy na období 2024 až 2029

| zdroj: ČAObH0

leaf-2797173_640
zdroj: pixabay

Evropskou unii čeká další pětiletý cyklus práce jejich institucí, s novým složením Evropského parlamentu a Evropské komise. Na místě je formulovat nové strategie a cíle, včetně návrhu na ustanovení funkce viceprezidenta Evropské komise, zodpovědného za European Industrial Deal (EID), který podpoří konkurenceschopnost průmyslu v Evropě.

Pro toto příští období bude prioritou Evropa orientující se na udržitelnost a současně na další rozvoj ekonomiky. K tomu je třeba vytvořit podmínky pro průmysl. Základem je jasné a stabilní legislativní prostředí. Jako první je nutné odstranit vnitřní rozpory stávajících právních předpisů EU.

Vize ČAObH

Základním úkolem je sladění průmyslové výroby s oběhovým hospodářstvím. Zde jsou nezbytné intervence státu na podporu využívání produktů mechanické a chemické recyklace odpadů. Aby fungovala cirkulární ekonomika, je důležité zajistit stálou poptávku po recyklovaných materiálech, které svou kvalitou a cenou konkurují primárním materiálům.

Posílení energetické bezpečnosti ČR pomocí přednostního využívání domácích energetických zdrojů a zajištěním stejných podmínek a požadavků mimo EU, odkud jsou některé vstupy importovány. Právě odchod od fosilních paliv umožní inovace a jejich náhrada biopalivy v energetice. Tuhá alternativní paliva, biometan, vodíkové hospodářství jsou prioritami pro členy ČAObH.

Sladění průmyslové výroby s oběhovým hospodářstvím chránícím klima nesmí být příčinou ztráty konkurenceschopnosti české ekonomiky. Proto je nutné zaměřovat se na inovace a integrovat do výroby a služeb cirkulární přístupy. Nezbytným předpokladem je veřejná podpora čistých technologií pro energeticky náročná odvětví a dopravu.

ČR potřebuje cirkulární POH. ČAObH spolupracuje na přípravě a realizaci moderního nakládání s odpady, nejen v oblasti zákonů a vyhlášek, ale i při přípravě Plánu odpadového hospodářství na příštích 10–15 let, tzv. POH 2025+. ČAObH je tak důvěryhodným partnerem jak pro podnikatelskou veřejnost, tak pro municipální a státní sféru.

Moderní vodní hospodářství založené na propojování vodohospodářských soustav a implementaci nových digitálních řešení pro jejich řízení, snížení ztrát vody, energetické soběstačnosti, zvýšení efektivity čistění odpadních vod a vhodném využití čistírenských kalů.

Zachování termínu roku 2030 pro zákaz skládkování. Pokud se má cirkularita stát běžnou praxí, nesmíme v ČR překročit rok 2030 pro omezení skládkování, jak je stanoven v zákoně o odpadech. Znamená to, že v roce 2030 nesmí být ukládáno na skládku nic, co lze zrecyklovat či jinak materiálově nebo energeticky využít.

Green Deal a European Industrial Deal vzniklý z Antwerpské deklarace, se navzájem doplňují s cílem posílit evropský průmysl a současně pokračovat v rozvoji udržitelnosti. Jejich komplementární pojetí charakterizují tyto pilíře: jednoduchost, předvídatelnost, stabilita právního rámce. Oběhové hospodářství je a bude důležitou součástí obou strategií.

Tři principy pro ekonomiku

1. Udržitelnost

Tři pilíře – environmentální, ekonomický a sociální. V podmínkách ČR to platí zvláště pro oblast energetiky, kde zavádění emisních povolenek má velký vliv na ekonomiku a může mít i sociální dopady.

2. Konkurenceschopnost

ČR je průmyslovou zemi s otevřenou proexportní ekonomikou závislou na dovozu většiny surovin. Klíčový předpoklad úspěchu, z pohledu oběhového hospodářství, je založený na inovacích a volném přístupu k tokům odpadového materiálu na jednotném trhu EU.

3. Cirkularita

Cirkulární ekonomika udržuje hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů co nejdéle a na konci jejich životnosti je vrací zpět do výrobního cyklu. Díky tomu se minimalizuje odpad a snižuje se závislost na dovozu energetických a surovinových zdrojů.

ČAObH
RGB_VEOLIA_HD (1).jpg
Holcim_Logo_2021_sRGB (3)
LOGO_FEAD

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA