Učinili tak prostřednictvím otevřeného dopisu adresovaného institucím Evropské unie, ve kterém mimo jiné vyjádřili ochotu navázat úzkou spolupráci v rámci Evropské aliance pro čistý vodík. Cílem aliance má být rozšíření výroby a využití vodíku do roku 2030 a s tím související dekarbonizace evropského průmyslu.
Přelom ve vodíkovém sektoru
Otevřený dopis na podporu Evropské aliance pro čistý vodík byl zaslán místopředsedovi Evropské komise Fransi Timmermansovi, komisařce pro energetiku Kadri Simsonové a komisaři pro vnitřní trh Thierrymu Bretonovi. Podepsalo se pod něj celkem 93 šéfů společností z asociace Hydrogen Europe, jejímž jménem byl dopis poslán. Mezi signatáři byla i Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) sdružující české průmyslové hráče v oblasti vodíku.
„Je úžasné vidět odhodlání tak velkého množství společností různých velikostí a z různých částí hodnotového řetězce ve vodíkovém sektoru, které se semkly za účelem podpory této aliance. Chceme v Hydrogen Europe přispět k tomu, aby se tato iniciativa stala nedílnou součástí Zelené dohody pro Evropu,“ prohlásil Jorgo Chatzimarkakis, generální tajemník Hydrogen Europe.
Všichni signatáři v dopise stvrdili svoji připravenost aktivně investovat do vodíku a jeho využití. Panuje mezi nimi přesvědčení, že vodíkové technologie jsou na úrovni, která umožňuje jejich komerční nasazení v mnoha oblastech, a že pro sektor v tomto ohledu přichází zlomový bod. Růst sektoru může podle nich významně přispět ke snížení emisí a naplnění energetických a klimatických cílů EU do roku 2030.
Méně emisí, vyšší konkurenceschopnost
Dopis také zdůrazňuje potenciál vodíkového sektoru stát se jedním z opěrných bodů pro Zelenou dohodu pro Evropu a nástrojů k dosažení klimaticky neutrálního hospodářství do roku 2050.
Nasazení vodíkových technologií v širokém měřítku by mohlo vést k bezemisní výrobě energie, zvýšené energetické účinnosti a dekarbonizaci průmyslu, dopravy a budov. V neposlední řadě je třeba brát v potaz strategický význam, který by využití vodíku mělo s ohledem na průmyslovou konkurenceschopnost EU na světovém poli.
Souvislosti
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová předložila 27. května 2020 Evropskému parlamentu návrh na vytvoření nástroje pro podporu oživení Evropy po pandemii COVID-19 nazvaného „Příští generace EU“. Počítá s finanční injekcí v hodnotě 750 miliard eur (přes 19,9 bilionů korun). Finanční podpora bude poskytována přes programy EU v rámci přepracovaného dlouhodobého rozpočtu a bude soustředěna mimo jiné na podporu čistých technologií a klíčových hodnotových řetězců.
Aliance pro čistý vodík je součástí průmyslové strategie, kterou Komise představila v březnu. Má sdružovat investory a partnery z veřejného, soukromého a výzkumného sektoru. Jejím účelem má být řízení a koordinace zkvalitňování výroby čistého vodíku a jeho využití v Evropě. Asociace Hydrogen Europe dala dohromady Green Hydrogen Investment and Support Report, který má alianci pomoci začít tento záměr realizovat. Spuštění aliance se očekává v létě tohoto roku.
Foto: pixabay
Komentáře