3/2024

Premiér: Odmítáme návrh Komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 % snížení emisí

| zdroj: Vláda0

NZ9_0546-do-textu
zdroj: vlada.cz

O odklad a úpravu nového systému emisních povolenek pro budovy a silniční dopravu, tzv. ETS 2 bude Česká republika usilovat na jednáních v Bruselu. Na tiskové konferenci ve Strakově akademii k tomuto tématu vystoupil v pondělí 16. prosince 2024 předseda vlády ČR Petr Fiala a ministr životního prostředí Petr Hladík. Nový systém by měl podle aktuálních plánů platit od roku 2027. ČR bude usilovat o odklad alespoň o rok.

Na posledním jednání vlády ve středu 11. prosince došlo ke shodě na prioritních požadavcích ČR k přehodnocení některých aspektů Green Dealu. Jedním z hlavních priorit je také odklad systému ETS 2, tedy emisní povolenky pro budovy a silniční dopravu, ale i silnější ochrana proti prudkému růstu ceny povolenky, abychom se vyhnuli nárůstu cen energií.

„Je potřeba, abychom zreálnili naplňování klimatických cílů tak, aby to nepodvazovalo ekonomický růst, aby to nemělo negativní dopad na občany a firmy, ale abychom naopak dokázali Evropu udržet konkurenceschopnou. Nemluvíme o tom, ale přicházíme s konkrétními návrhy, jako jsou naše prioritní požadavky a prioritní kroky, které prosazujeme,“ řekl na úvod tiskové konference premiér Petr Fiala.

„Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 procent snížení emisí,“ uvedl premiér s tím, že aktuálně budou čeští zástupci v EU přesvědčovat partnery, aby se přidali k návrhu na odložení zavedení systému ETS 2 pro obchodování s povolenkami na rok 2028. „Pokládáme za důležité odkladu minimálně o jeden rok. Dovedeme si představit delší odklad, například do doby, než ceny energií v Evropě budou opravdu konkurenceschopné, ale jsme realisté,“ doplnil premiér.

„Požadujeme zjednodušení a zpřehlednění systému obchodování s emisními povolenkami a požadujeme po EU účinnější mechanismy pro kontrolu ceny povolenek tak, aby se zajistila co největší tržní stabilita a předvídatelnost ceny. Chceme tím zabránit cenovým skokům a sociálním dopadům na české domácnosti, zejména ty nízkopříjmové. Intenzivně o tomto jednáme s dalšími unijními zeměmi, řada středoevropských i západoevropských států vyjádřila k našemu návrhu pozitivní ohlas,“ upřesnil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zároveň ministr Hladík představil problém, který se chystá otevřít na úterní Radě EU pro životní prostředí v Bruselu. Týká se nespravedlivého zvýhodnění obchodníků ze zemí mimo EU v rámci on-line tržišť a ochrany spotřebitelů. „Zvýhodněné zboží, které nakupujeme v on-line prostředí, často pochází ze třetích zemí. Ty ale, na rozdíl od EU států, nedodržují pravidla a například neplatí recyklační poplatek za výrobky a obaly – tzn. neplatí za jejich následnou recyklaci či likvidaci, když se z nich stane odpad. Protože se této povinnosti vyhýbají, doplácí na to unijní státy. Chceme chránit spotřebitele, aby mohli mít jistotou, že jim tyto e-shopy poskytnou stejné záruky, jako evropské e-shopy. Je nutné, aby platily stejné podmínky pro všechny,“ uzavřel ministr Petr Hladík.

Premiér na konci tiskové konference také zmínil česko-italskou iniciativu na pomoc automobilovému průmyslu. „Naším cílem je zahájit debatu o přehodnocení emisních standardů CO2z aut a dodávek už během příštího roku, včetně přehodnocení o zákazu spalovacích motorů v roce 2035,“ řekl předseda vlády a dodal, že za nejdůležitější považuje odklad pokut pro automobily za nesplněné cíle v roce 2025. „Je úplně nelogické a nepřijatelné, abychom snižovali konkurenceschopnost automobilek, že jim budeme dávat pokuty,“ zakončil Petr Fiala.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp