Dne 26. dubna 2021 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konalo pravidelné jednání Pracovní skupiny na vysoké úrovni pro chemický průmysl.
Uvedené jednání společně zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz chemického průmyslu ČR (SCHP ČR). Jednání skupiny se zaměřilo na několik témat dopadů „Zelené dohody pro Evropu“ (EGD). Prvním z nich byla Studie dekarbonizace, která specifikuje cesty k dekarbonizaci průmyslu v České republice. Dnešní chemický průmysl je postaven na zpracování uhlovodíků, které se používají jako vstupní surovina i jako zdroj energie, proto tyto emise nelze snadno snížit.
To je do značné míry důvod, proč je toto odvětví často klasifikováno jako „těžko dekarbonizovatelné“. Pokroky v dekarbonizaci chemické výroby by však mohly mít celosvětový hluboký dopad, protože chemie je stavebním kamenem mnoha hodnotových řetězců.
Druhým klíčovým tématem jednání byla Vodíková strategie České republiky. Využití vodíku je obecně považováno za jeden z důležitých aspektů k udržitelnosti a napomáhání splnění cílů EU v oblasti snižování emisí CO2.To představuje několik velkých potenciálních příležitostí i pro samotný chemický průmysl.
Využití vodíku v úsilí o dekarbonizaci bude do značné míry záviset na dostupnosti „obnovitelného vodíku“, který je vyráběn s využitím obnovitelné energie. Dalším tématem byla diskuse o obnovitelných zdrojích energie, kde klíčovým bodem je taxonomie – téma úzce související s transformací energetiky.
Chemický průmysl je nezbytný pro budoucí silnou a udržitelnou evropskou ekonomiku, protože chemikálie jsou přítomny téměř v každém strategickém hodnotovém řetězci.
Komentáře