Obalové společnosti iniciovaly vznik dopisu, který byl poslán Ministerstvu životního prostředí, kde si stěžují na pro ně neakceptovatelný nárůst poplatků na sběr, svoz a recyklaci odpadu z obalů. Obrátili jsme se proto na EKO-KOM, aby tento nárůst zdůvodnil.
Svaz výrobců minerálních vod zaslal členům vlády dopis, ve kterém upozornil na výrazný růst poplatků za sběr obalových materiálů a požádal ministerstvo životního prostředí, aby u autorizované obalové společnosti EKO-KOM, které poplatky odvádí, zjednalo nápravu. V lednu o tom informovala tisková agentura ČTK.
Změny v řádu promile původní ceny
Podle výrobců vod mohou pro některé firmy zvýšené poplatky znamenat, že jim náklady vzrostou až o desítky milionů korun. Pro některé výrobce to dle nich může být v konečném důsledku likvidační. Obalová společnost EKO-KOM k naší otázce na důvody toho nárůstu uvádí, že výše poplatků v letošním roce odráží navýšení nákladů svozu tříděného odpadu a nákladů dotřídění, které rostou spolu s inflací a cenou energií. To znamená zhruba 15% růst nákladů.
„Z celkového průměrného navýšení poplatků za sdružené plnění o 24 % jde přibližně o tři pětiny. Dále poplatky odrážejí pohyb cen druhotných surovin, které bohužel klesají s nastupující recesí, a proto příjem z jejich prodeje náklady sběru a třídění kompenzuje méně než dosud. Tento pohyb cen působí dvě pětiny průměrného růstu poplatků,“ vysvětluje Lucie Müllerová, tisková mluvčí společnosti EKO-KOM.
EKO-KOM dále upozorňuje na to, že změny cen druhotných surovin se u jednotlivých typů obalů projevují různě. Podle druhu obalu se v případě plastových obalů jedná o zvýšení poplatků v rozmezí 2 500 až 3 500 Kč na tunu, přičemž navýšení pro nápojové PET lahve je přibližně v polovině rozmezí. U jiných materiál, jakým je například sklo, se poplatky naopak snižují.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře