Mnichov, který je jedním z nejlidnatějších měst a zároveň jedním z nejvíce důležitých ekonomických bodů v Německu, sestavil v roce 2009 ambiciózní plán, který si klade za cíl pokrýt svou potřebu elektrické energie ze 100 % elektřinou z obnovitelných zdrojů do roku 2025.
Má to ale jeden háček. Mnichov nemůže pokrýt dodávku respektive vyrobit dostatečné množství elektrické energie pro obyvatelstvo, které čítá více než 1,3 miliónů obyvatel, z aktuální zdrojové základny obnovitelných zdrojů. Spolková země Bavorsko, ve které se Mnichov nachází, uvalila omezení na nové projekty spojené s větrnou energií, která komplikují zmíněný plán Mnichova.
Z tohoto důvodu investoval Mnichov v zahraničí, konkrétně v Norsku, s plánem, že elektrická energie vyrobená v Norsku bude exportována do Německa. Plán na výstavbu větrníků se ovšem setkal s odporem ochránců životního prostředí, jelikož se dle zpravodajského portálu Welt Online předpokládá výstavba „v citlivých oblastech“.
„Norsko má pouhých 12 % nedotčené přírody a toto území se zmenšuje,“ pronesl Per Hanasand, předseda norského svazu pro turistiku.
Projekt na výstavbu větrných farem je dle Welt Online o to více kontroverzním proto, že veškerá energie má být exportována.
Minulý měsíc Německo ohlásilo svůj úmysl vyřadit z provozu všechny své uhelné elektrárny (84 elektráren) do konce roku 2038 za účelem snížení emisí. Zatímco Německo bude hledat řešení v nahrazování odstaveného výkonu především v obnovitelných zdrojích energie, země dodávající zemní plyn, mezi které patří i Norsko, očekávají v budoucnu z rozhodnutí Německa svůj prospěch.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře