Po slavnostním zahájení, kde mimo jiné promluvila europoslankyně Kateřina Konečná, představil pohled Ministerstva životního prostředí na balíček EK k oběhovému hospodářství Jan Maršák, vedoucí oddělení koncepcí a technologií a zástupce ředitele odboru odpadů. Zmínil se i o novele stávajícího zákona o odpadech. Nazval ji Adaptační záležitostí, kterou se do zákona překlápí evropská legislativa.
Velkou diskuzi očekává vyhláška, která se bude týkat paliv z odpadů. „Neustále se vede debata, zda je vyhláška nutná, či ne,“ řekl Jan Maršák.
Dále promluvil o tom, zda termín konce skládkování – rok 2024, který je v legislativě, je přísný, či ne.
Poplatky vzal jako již notoricky známé téma k vášnivým diskuzím. „Drobně se nám mísí informace o tom, zda jde o navýšení pro občany, nebo pro obce. Pak je to velmi dobrý nástroj k šíření hysterie,“ upozornil Maršák.
Jako viníka kolapsu při schvalování nového zákona o odpadech označil navrhované zvyšování poplatků. „Informace o tom, že bude až čtyřnásobné, jsou liché a jsou šířeny účelově. Výsledkem má být odpor obcí.“ Promluvil i o výstavbě jednoduchých třídících zařízení, jako o absolutně nekompetentní technologií.
Dopis odpadových společností asociovaných v ČAOH (Česká asociace odpadového hospodářství) a dalších sdružení adresovaný počátkem roku všem obcím, označil jako silně matoucí a účelový.
O dalších zajímavostech z konference budeme informovat.
Komentáře