3/2024

Ostrava vyhlašuje válku černým skládkám u kontejnerů

| zdroj: Město Ostrava0

Ostrava vyhlašuje válku černým skládkám u kontejnerů

Proto ve spolupráci s městem a také městskou policií vyhlásila těmto nekalým praktikám válku. Začne formou nové informační kampaně proti nelegálnímu odkládání objemného odpadu.

Kampaň odstartuje tím, že OZO Ostrava po dobu 3 týdnů cíleně pozastaví pravidelný odvoz objemného odpadu od kontejnerových stanovišť. Chce tím občany upozornit, že řešení tohoto problému je především na nich samotných. 11 % dotazovaných občanů města Ostravy totiž přiznalo, že objemné odpady z domácnosti v poslední době odložili nelegálně na zem vedle kontejnerového stání.

I když za posledních 10 let, kdy město spolu se svou svozovou společností OZO Ostrava uspořádalo několik osvětových kampaní na téma správného nakládání s objemnými odpady, se množství takto jednajících občanů snížilo na polovinu, stále to nestačí. Na ostravských sídlištích se černé skládky u kontejnerů objevují opakovaně. Jsou přitom pro občany nebezpečné, obtěžující a jejich odklízení je nákladné.

„Dlouhodobě se snažíme působit na veřejnost osvětovými kampaněmi na podporu třídění a správného nakládání s odpadem. A přestože jsme za tu dobu zaznamenali u občanů v této oblasti velký pokrok, stále se na ostravských sídlištích potýkáme s odloženým objemným odpadem. Jen v loňském roce svezlo OZO od kontejnerů 641 tun objemných odpadů," říká náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Odpad, který se nevejde do kontejnerů před domem, přitom správně patří do některého z 11 ostravských sběrných dvorů, kam ho Ostravané mohou odevzdat zcela bezplatně. Kromě toho funguje i služba mobilního svozu objemných odpadů, kterou si mohou občané od letoška objednat i pohodlně přes nový e-shop OZO Ostrava. A do třetice lze odkládat objemné odpady do velkoobjemových kontejnerů pravidelně přistavovaných podle požadavků městských obvodů.

„Protože problémy s černými skládkami u kontejnerových stání stále přetrvávají, spolu s městem a městskou policií jsme pro občany Ostravy připravili další informační kampaň proti nelegálnímu odkládání objemného odpadu a vytváření černých skládek. A oproti dřívějšku jsme se rozhodli trochu „přitvrdit". Na několik týdnů zcela zastavíme tzv. počišťování stanovišť, za které jen vloni město zaplatilo bezmála 1,5 milionu Kč," vysvětluje záměr kampaně jednatel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Počišťování kontejnerových stanovišť bude pozastaveno už v posledním říjnovém týdnu a potrvá zhruba tři týdny. Po tu dobu budou v pohotovosti i městští strážníci, kteří by měli toto protiprávní a nemorální jednání občanů postihovat.

Následná informační kampaň poběží až do poloviny prosince. Během ní bude zhruba 1 500 kontejnerů na směsný komunální odpad polepeno velkými informačními samolepkami, které budou občany na tento problém upozorňovat.

Na samolepce se prostřednictvím QR kódu občané dozvědí např. informace o rozmístění sběrných dvorů v Ostravě či o možnosti objednání odvozu objemného odpadu přes eshop.ozoostrava.cz.

Takto polepené kontejnery budou umístěny na ostravských sídlištích, kde je problém s výskytem černých skládek největší. Informační kampaň poběží i na sociálních sítích a OZO na svém facebooku vyhlásí fotosoutěž, v níž půjde o „umělecké" zachycení tohoto nešvaru.

„Mnoho lidí si neuvědomuje, že vedle kontejnerů odložený objemný odpad nejen hyzdí okolí, ale může být nebezpečný pro chodce, cyklisty i řidiče, snadno se o něj mohou poranit děti, může zapáchat a být líhní pro potkany. V neposlední řadě je nákladná i jeho likvidace. Za vytváření černé skládky přitom občanům hrozí pokuta až 50 000 Kč," upozorňuje Karel Belda a připomíná, že řešení problému je především na občanech samotných a jejich odpovědném chování.

Foto: ostrava.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj