Nový provozovatel, firma nextbike, chce mít v den zahájen v provozu všech 600 kol, proto posunula původní termín zahájení sdíleného půjčování kol o 14 dní na 15. dubna. Bicykly městského typu s nízkým nástupem budou vybavena třemi rychlostními převody a každé z nich bude mít v přední části praktický košík. Cyklistům poslouží přes 200 cyklostojanů. Využít je mohou i majitelé vlastních kol. Provoz skončí prosince.
Stojany najdou své místo v jednotlivých obvodech podle prostorových možností dané lokality. Oproti loňsku přibydou k Moravské Ostravě a Přívozu, Slezské Ostravě, Vítkovicím a Petřkovicím také Mariánské Hory a Hulváky, Jih, Poruba a Hošťálkovice.
Počet cyklostojanů v obvodech:
Moravská Ostrava a Přívoz 59,
Slezská Ostrava 17,
Mariánské Hory a Hulváky 23,
Vítkovice 15,
Jih 36,
Poruba 47,
Hošťálkovice 5.
„Do veřejné zakázky na provozování bikesharingu se pro letošní rok přihlásily dvě společnosti – Rekola a nextbike. Ekonomicky výhodnější nabídku podala společnost nextbike Czech Republic s.r.o., se kterou město podepsalo smlouvu,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Město pro zachování ceny příznivé pro uživatele bude platit provozovateli nextbike za každou výpůjčku kola necelých 10 korun (9,50 Kč s DPH). Předpokladem je, že osm měsíců provozu bude stát zhruba 4,5 milionu korun. Nabídka společnosti Rekola byla zhruba o pětinu vyšší.
„Nezávisle na vítězné společnosti nextbike, která provozuje modrá kola, budou ve městě fungovat také růžová kola, která znají Ostravané i návštěvníci města z loňského roku. Ta budou ale jen v centrální části a budou fungovat bez podpory města,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Ostrava městskou cyklistiku dlouhodobě podporuje. Aktuálně má na svém území 253 kilometrů cyklostezek a další se postupně připravují a staví. V letošním roce se bude jednat o zprovoznění dalších 6 kilometrů tras. Bikesharing patří k podpoře ekologické dopravy ve městě.
Komentáře