1/2024

Ohledně plošného zákazu fluorovaných (PFAS) látek se ozývají kritické hlasy

| autor: František Vörös, konzultant0

14529879458_8d99522bce_c
zdroj: flickr.com

Nedávno jsem informovali o tom, že sehledají alternativy k zakazovaným PFAS látkám. Ačkoliv uplynula krátká doba, v odborném tisku bylo publikováno několik článků k tomuto tématu.

V srpnovém vydání časopisu Compounding World se uvádí, že tří američtí výrobci PFAS látek, konkrétně Chemours, DuPont a Corteva založili fond ve výši 1,185 miliard USD k úhradě dřívějších škod, způsobených látkami PFAS ve vybraných amerických systémech rozvodů pitné vody.

Tři německá průmyslová sdružení (VDA – automobilový průmysl, VDMA – strojírenství a ZVEI – elektrotechnický průmysl) reagovala varováním proti nepřiměřenému zákazu aplikací PFAS, neboť nepůjde realizovat klíčové technologie pro zabezpečení klimatické neutrality, zejména v aplikacích jako jsou těsnění a kabely, výroba baterií pro elektromobily a auta na vodíkový pohon.

Banner_DENIOS

Dále uvádějí, že v dalších oblastech aplikací PFAS, jako jsou povrchové úpravy textilu a nádobí a některé aplikace fluoroplastů lze životaschopné alternativy obtížně nalézt. V případě fluoroplastů se jedná o palivové nádrže, potrubí, hadice, těsnění, kabeláž pro automobily, kde se aplikuje necelých 10 % fluoroplastů.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling