1/2024

Hledají se alternativy k zakazovaným PFAS látkám

| autor: František Vörös, konzultant České technologické platformy Plasty0

pexels-rdne-stock-project-6129885
zdroj: pexels

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) zveřejnila seznam více než 10 tisíc PFAS chemikálií, určených k zákazu, nebo omezenému používání od roku 2026. MPO informovalo v únoru o veřejné konzultaci k tomuto problému a o vyjádření do 25. září. Uvádí se, že již dnes má 98 % lidstva PFAS v krvi. V Evropě je údajně 17 tisíc míst kontaminovaných PFAS.

Mezi PFAS látky se řadí i polymery, jako např. PTFE- polytetrafluoretylen, FEP- kopolymery tertaflouretylenu s hexafluorpropylenem nebo fluoroelastomery. V aplikacích fluorpolymerů v udržitelných zdrojích energií a lékařských přístrojích se používá cca 8 % jejich celkové spotřeby. Zbývající množství se aplikuje v automobilech, nádobí, textilu a elektronice.

Německé průmyslové Sdružení Spektaris, které se zabývá analytickými přístroji v lékařství, zpracovalo desetistránkovou analýzu dopadů v případě absolutního zákazu PFAS (více na www.k-zeitung.de). Nevládní organizace ChemSec uvádí, že produkty PFAS vyrábí v celém světě 12 chemických společností, konkrétně AGC, Arkema, Chemours, Daikin, 3M, Solvay, Dongyue, Archroma, Merck, Bayer, BASF A Honeywell. Průměrná tržní cena PFAS je 19 euro za kilogram. Globální trh představoval 28 miliard USD s odhadovaným ziskem 4 miliardy USD.


Přečtěte si také:

Vědci odhalili bakterie schopné degradovat věčné chemikálie. Jde o slibný objev

Vědci našli věčné chemikálie v krvi těhotných žen


Globální společenské náklady na sanace, zdravotní péči apod. dosahují šokujících 16 bilionů EUR ročně.

Pokud dojde k zákazu, nebo významnému omezení aplikací PFAS látek, je nutno již dnes hledat alternativní řešení náhrad. Německý institut Fraunhofer LBF nabízí spolupráci při řešení alternativ aplikací PFAS polymerů, zejména v tepelně odolných těsnění, kabelech a povlacích. Cílem tohoto společného projektu je sestavit a vyhodnotit relevantní stav techniky a vědy v kontextu alternativ PFAS pro polymery na základě vybraných profilů požadavků, materiálů a aplikací. Měly by být navrženy možnosti, výhody a nevýhody, limity a šance možných alternativ polymerů PFAS v případě absolutního zákazu PFAS.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling