Ceny ropy v úterý podruhé za sebou v tomto týdnu vzrostly. Dle analytiků může být jedním z faktorů obava o nedostatek dodávek z Turecka po odstavení velkého exportního ropného terminálu Ceyhan, kterým proudí ropa z Ázerbájdžánu na mezinárodní trhy. Uzavření terminálu je ohlášeno od 6. do 8. února. Dle zprávy námořní agentury Tribeca Shipping Agency jsou přístavy v jižním Turecku postiženy zemětřesením a operace se zpožďují.
Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o přibližně 2,15 % na 82,73 USD za barel během úterního rána, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate USA (WTI) vzrostly o zhruba 2,29 % na 75,81 USD za barel.
„Ceny ropy rostou kvůli očekávání výpadků dodávek po zemětřesení, které zdevastovalo Turecko," řekl Edward Moya, analytik brokerské společnosti OANDA.
Silné zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály zasáhlo Turecko a Sýrii v pondělních ranních hodinách místního času. Na rozdíl od exportních terminálů klíčové ropovody v Turecku nebyly v důsledku zemětřesení poškozeny, uvedl agentuře Reuters představitel energetiky v zemi. Navzdory skutečnosti, že ropovody jsou neporušené, může docházet ke zpožděním v provozu na ropném terminálu Ceyhan.
Zmíněnými ropovody jsou ropovod Kirkúk-Ceyhan a ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan. Ropovod Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) slouží primárně pro export ropy z pole Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) v Kaspickém moři v Ázerbájdžánu. Druhý ropovod Kirkúk-Ceyhan představuje hlavní exportní linku z Iráku. Oběma trasami se exportuje ropa na mezinárodní trhy směrem přes Středozemní moře.
Situace v Turecku není jediným faktorem rostoucích cen ropy
Dle analytiků zaměřujících se na trh s ropou riziko přerušení dodávek ropy skrze Turecko není jediným faktorem způsobující růst cen. Například Daniel Hynes, hlavní komoditní stratég v ANZ bank v Sydney poukázal na odstavení části ropného pole Johan Sverdrup v norské oblasti Severního moře.
Reuters také upozorňuje, že Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, zvýšila ceny své lehké ropy Arab Light pro asijské kupce poprvé za šest měsíců kvůli očekávání oživení poptávky, zejména z Číny.
Ropné trhy také budou sledovat středeční projev předsedy Federálního rezervního systému USA Jeroma Powella. Zvýšení úrokových sazeb obvykle posiluje dolar, což by mohlo prodražit ropu pro kupující mimo USA.
„Oživení cen ropy je spíše opatrným krokem před zítřejším projevem Jeroma Powella, kdy předseda FED může poskytnout další vodítka k budoucímu růstu sazeb,"řekla Tina Teng, analytička společnosti CMC Markets.
Komentáře