Studie byla zpracována s cílem shromáždit veřejně dostupné informace o identifikovaných nanoformách pigmentů, které existují na trhu EU. Zjištění ukazují, že rizika pigmentů v nanoformách nemohou být dostatečně zhodnocena v důsledku chybějících informací o expozici, neexistenci spolehlivých nano-specifických toxikologických údajů a celkového nedostatku veřejně dostupných údajů o jejich použití.
Podle studie jsou dostupné údaje často nekonzistentní a uváděné výsledky jsou často protikladné, s výjimkou limitovaného počtu dobře otestovaných látek, u kterých mohou být obecné závěry ještě odvozené. Připravená revize nařízení REACH v oblasti informačních požadavků (příloh I, III, VI, VII, VIII, IX, X, XI a XII) za účelem zohlednění nanoforem látek, zlepší dostupnost údajů také pro pigmenty v nanoformách.
Zpráva navrhuje několik doporučení pro další práci včetně zvýšeného důrazu na hodnocení i kontrolu expozice i vytváření řádně vypracovaného a reálného expozičního scénáře, zvlášť pro nanomateriály, pro snadný přístup a pro srovnání různých bezpečnostních opatření.
Integrální součástí studie bylo založení seznamu běžně známých pigmentů v nanoformách, používaných ve spotřebitelských a profesionálních výrobcích na trhu EU (např. barvy, nátěrové hmoty, tiskové barvy, přípravky pro osobní péči, přípravky pro tetování a dal.).
Při sestavování seznamu byl využit široký výběr zdrojů údajů. Ty zahrnují registrační databázi údajů podle nařízení REACH, registr dánských produktů a zveřejněné belgické a francouzské seznamy nanomateriálů.
S konečnou platností bylo identifikováno 77 látek jako pigmenty v nanoformě s doplněním čtyř plniv do pigmentů používaných ke zvětšení jejich objemu a s cílem snížit celkové náklady barviva, ve kterém se pigment používá.
Seznam obsahuje 81 látek a je nyní dostupný na webových stránkách EUON.
Profil
Observatoř Evropské unie pro nanomateriály (EUON) poskytuje informace o nanomateriálech na trhu EU. Tyto dostupné informace mohou být zajímavé jak pro zájemce z průmyslu, kteří se zabývají politikou rozvoje v této oblasti, nebo NGO i spotřebitele. Informace, které Observatoř nabízí, se týkají bezpečnosti, inovací, výzkumu a použití nanomateriálů.
Observatoř je financována Evropskou komisí. Hostitelem databází včetně údržby je ECHA.
Další informace
- Zpráva: Literární studie o použitích a rizicích pigmentů v nanoformách na trhu EU [PDF][EN]
- Observatoř Evropské unie pro nanomateriály - Seznam pigmentů v nanoformě
- EUON: Upřesnění o nanomateriálech v EU – členské státy odhlasovaly změny příloh nařízení REACH a případně
- Observatoř Evropské unie pro nanomateriály
- NanoData – znalostní databáze o nanotechnologiích
- eNanoMapper – údaje a nástroje k hodnocení rizika nanomateriálů
- NANoREG – společný evropský přístup k regulatornímu testování nanomateriálů
ECHA - Evropská agentura pro chemické látky/The European Chemicals Agency
EUON - European Union Observatory for Nanomaterials/Observatoř Evropské unie pro nanomateriály
NGO - nevládní organizace/non-governmental organisations
Zdroj: Evropská agentura pro chemické látky, http://echa.europa.eu/
Komentáře